11/2/17

17η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο- Ρέθυμνο με 73-62

Το Λαύριο νίκησε το Ρέθυμνο με 73-62, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό, έχοντας για MVP τον Κακλαμανάκη (17π, 5ρ). Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 7-10.
Για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, το Λαύριο νίκησε το Ρέθυμνο με 73-62, σε ένα ματς που έλεγξε τον ρυθμό στο απόλυτο, με το προβάδισμα του να φτάνει και στο +20 (41-21) στο 19'. Πλέον, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη, έχοντας ρεκόρ 7 νίκες και 10 ήττες.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Ο Έλληνας σέντερ, σε 23 λεπτά συμμετοχής, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 17 πόντους (7/9δ) και 5 ριμπάουντ, δίνοντας μεγάλη επιθετική ώθηση στην ομάδα του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το Ρέθυμνο μείωσε σε 54-48 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά στο τελεταίο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο έλεγξε τον ρυθμό, διαχειρίστηκε το προβάδισμα του σωστά, κρατώντας την διαφορά στους 10 πόντους, με τους γηπεδούχους στο τέλος να φτάνουν στην νίκη με 72-62.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 45 ριμπάουντ που πήρε στην αναμέτρηση το Λαύριο, μετρώντας 32 αμυντικά και 13 επιθετικά στο παιχνίδι.
Το ματς:
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, φτάνοντας στο +8 (13-5) στο 4', ενώ ακολούθως ο Χάμιλτον με τρίποντο και ο Κακλαμανάκης, έφεραν το Λαύριο  στο +11 (19-8) στο 7'. Το σκορ της πρώτης περιόδου βρήκε την ομάδα της νοτιοανατολικής Αττικής να προηγείται με 22-11.
Το Λαύριο ήταν ιδιαίτερα εύστοχο στην περιφέρεια, μετρώντας 4/6 τρίποντα στην αναμέτρηση, με τον Κακλαμανάκη να εκτοξεύει την διαφορά στο +19 (33-14) στο 16'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας και στο +20 (41-21) στο 19', με το 41-24 να είναι το σκορ της περιόδου.
Στην τρίτη περίοδο, ο Φιτζπάτρικ μα τον Τάλτον μείωσαν σε 50-41 στο 27', με το Λαύριο να χάνει σουτ, αλλά να συνεχίζει να ελέγχει τον ρυθμό. Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο μείωσε σε 54-48, το οποίο και ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, ο Τάλτον μείωσε σε 64-54 στο 35', αλλά το Λαύριο έλεγξε τον ρυθμό, διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα του και στο τέλος έφτασε στην νίκη με 72-62.
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 72-62.
Λαύριο (Σερελής): Χάμιλτον 11, Πάντερ 10, Γκρέι 4, Στεφανίδης 6, Κακλαμανάκης 17, Έβανς 11, Τσίρος, Αθανασούλας, Περράκης 2, Μπολντς 7, Γιαννακόπουλος 1, Ντίξον 4.
Ρέθυμνο (Βετούλας): Άρνολτ 15, Φιτζπάτρικ 6, Τάλτον 14, Γιαννόπουλος 13, Κράβιτς 3, Κόττας, Ράζης 2, Χριστοδούλου 2, Σάφτεναρ 7, Καμπερίδης.