4/3/17

20η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πάτρας - ΑΕΚ 67-86

Η ΑΕΚ νίκησε (67-86) τον Προμηθέα στην Πάτρα σημειώνοντας 14/29 τρίποντα (48%) στην αναμέτρηση, έχοντας για "μπόμπερ" τον Βασιλειάδη (17π, 5/7τρ).
Για την 20η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, η ΑΕΚ σημείωσε την 16η νίκη της στην διοργάνωση, επικρατώντας του Προμηθέα με σκορ 67-86 στην Πάτρα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο (21-18), καθώς στην συνέχεια η "Ένωση" πήρε... φωτιά από την περιφέρεια, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφτασε εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, φτάνοντας και στο +25 (54-79). Στο 8-12 πλέον οι γηπεδούχοι.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν "καυτός" από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 5/7 τρίποντα και 17 πόντους, μη σημειώνοντας δίποντο στο ματς. Παράλληλα, μοίρασε και 3 ασίστ στους συμπαίκτες του, παίρνοντας "25" στο σύστημα αξιολόγησης. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο. Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, έβαλε τρίποντα, εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (46-66) στο 27' και ακολούθως το ματς ήταν τυπική διαδικασία.
Ο αριθμός του αγώνα:
Η εντυπωσιακή ευστοχία της ΑΕΚ από την περιφέρεια. Η "Ένωση" τέλειωσε την αναμέτρηση μετρώντας 14/29 τρίποντα (48%), με τον Κώστα Βασιλειάδη να αριθμεί 5/7 πίσω από τα 6.75 μέτρα.
Το ματς:
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μαυροκεφαλίδη στο 6' με τρίποντο να "γράφει" το 8-14 στο 6'. Ακολούθως ο Προμηθέας αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 13-2, προηγήθηκε με 21-1, ύστερα από τρίποντο του Μπλάσινγκεϊ, με το σκορ της πρώτης περιόδου να "γράφει"  21-18.
Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ άρχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 6/13 τρίποντα, με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι και ο πρώτος σκόρερ με 13 πόντους. Με δικούς του πόντους, έφερε τους "κιτρινόμαυρους" μπροστά στο σκορ (28-30) στο 15', με τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια να παίρνουν και πάλι...φωτιά από την περιφέρεια, με τους Νιούλεϊ και Ούκιτς, φτάνοντας στο +11 (35-46) στο 19', με το 39-46 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ έκανε την διαφορά στο παιχνίδι, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Ο Ντίξον με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +16 (42-58), ο Χαριτόπουλος στο 27' εκτόξευσε το προβάδισμα της στο +20 (46-66), με το 50-69 να είναι το σκορ στο 30'.
Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τον Προμηθέα να έχει παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Στο 36' ο Μαυροκεφαλίδης εκτόξευσε την διαφορά στο +25 (54-79), με την "Ένωση" να παίρνει την νίκη με σκορ 67-86.
Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-46, 50-69, 67-86.
Προμηθέας: Παπαντωνίου, Μπλάσινγκεϊμ 11 (1), Γκίκας 9 (2), Πέττας 2, Φαγιέ 7, Τσάμης, Ντίκερσον, Τζόουνς 11, Τόντιτς 15 (2), Σαρικόπουλος 4, Μουρ 8 (1).
ΑΕΚ: Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Ούκιτς 11 (1), ΜακΓκράθ 8 (2), Ελονού 2, Βασιλειάδης 17 (5), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 12 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μαυροειδής, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 6.