4/3/17

20η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Τρίκαλα 97-86

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε για 35' λεπτά απέναντι στη μαχητικά Τρίκαλα και πήρε τη νίκη με 97-86.
Υπό το βλέμμα του Κεν Μπάροου, θρύλου του παρελθόντος του ΠΑΟΚ, το νέο αίμα του Δικεφάλου δυσκολεύτηκε στην Πυλαία απέναντι στα Τρίκαλα. Ο βασικός λόγος; Ο γιος του παλάιμαχου Αμερικανού, ο Κέλσεϊ Μπάρλοου, που με τη φανέλα των φιλοξενουμένων έκανε τα πάντα για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.
Ο ΠΑΟΚ, όμως, είχε περισσότερες λύσεις, για την ακρίβεια την φοβερή τετράδα των Μακ Φάντεν, Πέινερς, Μαργαρίτη και Κλάντον και έφτασε στη νίκη με97-86 . Σκορ που αδικεί την παρέα και εξαιρετικού προπονητή Γιάννη Καστρίτη (πολύ καλός και ο Μπιρούτα), που πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της και βοήθησε να διεξαχθεί ένα εξαιρετικό ματς.
MVP:
Ηταν πολλοί αυτοί που ξεχώρισαν για τον ΠΑΟΚ, όμως τον τίτλο του κορυφαίου παίρνει στα... σημεία ο Θάντιους Μακ Φάντεν. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους με 4/5 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και βοήθησε πολύ τον Δικέφαλο όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου, υπό το βλέμμα του πατέρα του, ήταν εξαιρετικός. Είχε 25 πόντους με 2/3 βολές, 7/11 δίποντα, 3/9 τρίποντα, είχε 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που τα Τρίκαλα έμειναν στη διεκδίκηση του ματς μέχρι το 35'.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο ΠΑΟΚ έπαιζε στην έδρα του, είχε περισσότερες λύσεις και όταν πάτησε το γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν λογικό να μην αντέξουν τα Τρίκαλα. Ηταν η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, ειδικά από τη στιγμή που τέσσερις παίκτες του Δικεφάλου βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα στην επίθεση.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Τα Τρίκαλα μπήκαν χωρίς φόβο στο γήπεδο και δια χειρός Μανωλόπουλου έκαναν το 12-16 στο 6'. Ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε μετά το γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενουμένων και αντέδρασε με τον Μακ Φάντεν και τον Πέινερς. Πέρασε μπροστά με 20-18 στο 8', για να έρθει η απάντηση από τον Μπάρλοου για τα Τρίκαλα και να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 24-26.
Ο Μπάρλοου μαζί με τον Μανωλόπουλο και τον Λίποβι ήταν οι λόγοι που οι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στους 7 (30-37) στο 14, αλλά ο Τσόχλας με 4 συνεχόμενους πόντους και στη συνέχεια ο Μακ Φάντεν, έφεραν το ματς στα ίσα (37-37), κάτι που δεν άλλαξε στο ημίχρονο (43-43).
Χάρη και πάλι στον Μπάρλοου τα Τρίκαλα έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 25' το σκορ έγινε 50-57. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, πέρασε την μπάλα στον Κλάντον καθ τον Μαργαρίτη και σιγά, σιγά ροκάνισε τη διαφιρά και μάλιστα στο 29' πήρε και προβάδισμα με 60-61. Ο δε Τσόχλας, με τρίποντο στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου (με ταμπλό) έγραψε και το 69-64.
Ο ΠΑΟΚ δεν έχασε τον έλεγχο στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρότι τα Τρίκαλα δεν τα παράτησαν ποτέ. Το 84-77 έγινε από τον Κλάντον στο 36' και ο ασταμάτητος Μακ Φάντεν έγραψε το 87-79 αμέσως μετά. Το τελικό 97-86 αδικεί ως διαφορά τα Τρίκαλα, αλλά απεικονίζει και το δίκαιο της νίκης του ΠΑΟΚ.
Δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 69-64, 97-86.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 17 (1), ΜακΦάντεν 20 (4), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 4, Καραμανώλης, Παπαδόπουλος, Πέινερς 19 (2), Κλάντον 20.
Τρίκαλα (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Κάφι 4, Λίποβι 12 (1), Εζιούκου, Μπιρούτα 19, Τσαγκαράκης 11 (2), Πουλιανίτης 2, Μπάρλοου 25 (3), Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης.