19/3/17

22η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Τρίκαλα 79-61

Ο Ολυμπιακός νίκησε τα Τρίκαλα με 79-61, έχοντας για MVP τον Αγραβάνη που έκανε νταμπλ-νταμπλ (14π, 12ρ), κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (52-27).
Για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε τα Τρίκαλα με 79-61, συνεχίζοντας στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Στην αναμέτρηση οι Πειραιώτες έπαιξαν χωρίς τον Ματ Λοτζέσκι (τενοντίτιδα) και τον Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός των "ερυθρολεύκων" έμεινε εκτός αποστολής, καθώς το πρωί, ανήμερα της αναμέτρησης, ανέβασε υψηλό πυρετό (38.5) και δεν ήταν σε θέση να λάβει μέρος στο ματς.
O ΜVP της αναμέτρησης:
Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ στην αναμέτρηση, δείχνοντας στον προπονητή του πως μπορεί να τον υπολογίζει περισσότερο ενόψει της συνέχειας. Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 14 πόντους (4/5δ, 2/5τρ) και 12 ριμπάουντ, σε 20 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην 3η περίοδο. Τα Τρίκαλα στο ημίχρονο μείωσαν σε 37-30, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε σε ολόκληρο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, σκόραρε στον αιφνιδιασμό, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και πήγε στο +18 (59-41) στο 30'.
Ο αριθμός του αγώνα:
Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, καθώς μάζεψε 52 (!) απέναντι στα μόλις 27 των Τρικάλων. Τα 18 ήταν επιθετικά ριμπάουντ για τους Πειραιώτες.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μάντζαρη, Γκριν, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Πρίντεζη να παίρνει πρωτοβουλίες και να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, γράφοντας το 12-3 στο 3' με τρίποντο. Ακολούθως, ο Μαντζαρης με μπάσιμο έκανε νταμπλ σκορ (16-8) στο 8', με το 19-11 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Παπαπέτρου έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11) στο 12', ο Αγραβάνης στο 14'  διατήρησε το +10 (26-16), ενώ στο 18' ο Παπανικολάου με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (37-24). Προς το τέλος του δεκαλέπτου, τα Τρίκαλα μείωσαν, με τον Τολιόπουλο να αναλώνεται σε λάθη, με το 37-30 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει σε ολόκληρο το γήπεδο, με τους Παπανικολάου, Μάντζαρη και Πρίντεζη να κλέβουν μπάλες και να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό, με τον Μάντζαρη στο 23' να φέρνει την ομάδα του στο +14 (46-32). Ο Μιλουτίνοβ ήταν εξαιρετικός, δίνοντας και έξοχη ασίστ στον Πρίντεζη (52-34), με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 59-41.
Στην τελευταία περίοδο, ο Αγραβάνης πήρε "φωτιά" από την περιφέρεια, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Παπαπέτρου με τρίποντο να φέρνει την διαφορά στο +20 (72-52) στο 37'. Το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε και στο +25 (79-54) με τρίποντο του Αγραβάνη, με τους Πειραιώτες να παίρνουν την νίκη με 79-61.
Τα δεκάλεπτα: 19-11, 37-30, 59-41, 79-61.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Πρίντεζης 10 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 11 (1), Μπιρτς 2, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Ουότερς 6 (1), Αγραβάνης 14 (2), Αθηναίου 6.
Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Εζιούκου 2, Βαριτιμιάδης 4, Τσαγκαράκης 8 (2), Μανωλόπουλος 11 (1), Λίποβι 13 (1), Καραθανάσης, Πουλιανίτης 5 (1), Καλές 3, Χότον 1.