13/4/17

26η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Προμηθέα Πάτρας 66-62

Δύο καλάθια του Μάρκελ Σταρκς και η έμπνευση του Ντίνου Καλαμπάκου κράτησαν τον Κόροιβο στην Stoiximan.gr Basket League μετά τη νίκη με 66-62 επί του Προμηθέα Πατρών.
Ο Κόροιβος πήρε αυτό που πραγματικά άξιζε. Εμεινε στην Stoiximan.gr Basket League χάρη στη νίκη του με 66-62 επί του Προμηθέα. Ηταν ένα θρίλερ που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, με τον Μάρκελ Σταρκς να βάζει την υπογραφή του πετυχαίνοντας τα δύο τελευταία καλάθια. Οι Πατρινοί τα έδωσαν όλα, όμως ο Κόροιβος το ήθελε περισσότερο και πήρε τη νίκη που τον κράτησε στην κατηγορία, αφού αν έχανε επέστρεφε στην Α2.
MVP:
Ο Μάρκελ Σταρκς πέτυχε τα δύο τελευταία καλάθια του Κόροιβου και έκρινε το ματς. Εκανε το 64-62 στα 32'' και το 66-62 στα 11'' και κάπως έτσι ήρθε η νίκη για τον Κόροιβο. Ο Αμερικανός είχε 14 πόντους με 3/5 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα, αλλά η ουσία είναι ότι πέτυχε τα δύο πιο καθαριστικά ματς της αναμέτρησης.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Αλέξης Σπυριδωνίδης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του Κόροιβου και έδωσε υπερπολύτιμη βοήθεια στα 8:41 που αγωνίστηκε. Είχε 13 πόντους με 2/4 βολές, 1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 62-62 στα 35'' και αμέσως μετά ο Ντίνο Καλαμπάκος οργάνωσε την επίθεση του Κόροιβου. Φάση βγαλμένη από το... βιβλίο του, έφερε τον Σταρκς μόνο απέναντι στο καλάθι και ο Αμερικανός έγραψε το 64-62 στα 32''... Εκεί κρίθηκε το ματς, αφού στη συνέχεια αστόχησε ο Τόντιτς και ο Σταρκς πέτυχε το 66-62.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Μέχρι το 15' οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το 26-24 ήταν ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα, αλλά σε εκείνο το σημείο υπήρξε ένταση ανάμεσα στους παίκτες των αντιπάλων. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά για τους γηπεδούχους, που στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +7 (35-28).
Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με αιχμή του δόρατος τον Μουρ ισοφάρισε σε 35-35 στο 24'. Εκεί έδωσε τη λύση ο Σπυριδωνίδης και με τρίποντο έγραψε το 38-35, ενώ ο ίδιος αποτέλεσε τον βασικό λόγο που έγινε το 49-40 στο 29'. Ομως πάλι με τον Μουρ οι Πατρινοί μείωσαν σε 49-45 στο 30'.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά κι ο Προμηθέας δεν παραδόθηκε αμαχητί. Ο Μακ Λίλαν έκανε το 62-55 στο 37', αλλά ο Λάκι Τζόουνς με τρίποντο μείωσε σε 62-59 στο 38'. Ο Νίκος Γκίκας ισοφάρισε σε 62-62 μόλις 35'' πριν από τη λήξη.
Ο Σταρκς έγραψε το 64-62 στα 32'', έχασε όμως την βολή από το φάουλ που κέρδισε και ο Σταρκς έκανε το τελικό 66-62.
Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-29, 49-46, 66-62.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Γκότσερ 8(2), Σταρκς 14(1), ΜακΚλελαν 11(1), Σαχπατζίδης 6, Πόλαρντ 8, Μιχάλογλου 5(1), Σέιν 1, Σπυριδωνίδης 13(3), Μπεκρής.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Γκίκας 10(2), Πέτας, Φαγιέ 9(1), Ντίκερσον, Μουρ 12(1), Παπαντωνίου 3, Τζάξεν 5(1), Γερομιχαλός, Τζόουνς 16(2), Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.