26/4/17

3oς Αγώνας Play off Euroleague : Ανατολού Εφές - Ολυμπιακός 64-60 (2-1)

Ο Ολυμπιακός άγγιξε άλλο ένα θαύμα δια χειρός Σπανούλη, όμως έχασε με 64-60 από την Εφές που προηγείται με 2-1 και έριξε τους ερυθρόλευκους στα σχοινιά.
Ο Ολυμπιακός ξύπνησε "αργά" και παραλίγο να κάνει άλλο ένα θαύμα. Ο Βασίλης Σπανούλης το πήρε... πατριωτικά, είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως το τρίποντό του βρήκε... δοκάρι.

Η Εφές πήρε τη νίκη με 64-60, έκανε το 2-1 και το ματς της Παρασκευής είναι πλέον δίχως αύριο για τους ερυθρόλευκους. Η εμφάνισή τους στο τελευταίο εξάλεπτο πρέπει να αποτελέσει οδηγό για το επόμενο ματς.
Και ό,τι έκανε από το 10' μέχρι το 30' να μην επαναληφθεί ποτέ ξανά... Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -17, όταν όμως ο Σφαιρόπουλος βρήκε το κατάλληλο σχήμα επέστρεψε και έδειξε πως μπορεί να κάνει το διπλό στην Πόλη. Αλήθεια, μπορεί να παίξει χειρότερα και να χάσει ουσιαστικά στο σουτ;
MVP
Ο Μπράιαν Ντάνστον κυριαρχεί στη σειρά των πλέι οφ επί του Ολυμπιακού και προς το παρόν δεν έχει αντίπαλο μέσα στις δύο ρακέτες. Ο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού είχε 16 πόντους με 2/3 βολές, 7/10 δίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ, έκανε 1 τάπα και είχε 23 στην αξιολόγηση.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 8 λάθη του Βασίλη Σπανούλη ήταν πολλά, ειδικά ορισμένα ήρθαν σε πολύ καθοριστικό σημείο. Ο ίδιος προσπάθησε να γυρίσει το ματς με συνεχόμενα τρίποντα, δεν τα κατάφερε όμως στο τελευταίο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Είχε 15 πόντους και 7 ασίστ, είχε 15 στην αξιολόγηση, αλλά ο Ολυμπιακός ήθελε κάτι περισσότερο.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:
Ο Ολυμπιακός ήταν εγκλωβισμένος για 34' λεπτά και είχε ρόλο κομπάρσου. Εκεί ο Σφαιρόπουλος αποφάσισε να αλλάξει σχήμα, να παίξει με πλέι μέικερ τον Σπανούλη και τον Παπαπέτρου στον "2" κι με αυτή την πολύ ψηλή πεντάδα, το ματς γύρισε. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν το ματς στον πόντο, είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στα μέτρα του Ολυμπιακού κι αυτό συνέβη όταν η μπάλα κυκλοφόρησε σωστά. Οταν έφυγε γρήγορα από τα χέρια του Σπανούλη και ο Μάντζαρης με τον Πρίντεζη πήραν πρωτοβουλίες. Το 14-17 ήταν αισιόδοξο για τη συνέχεια, ειδικά από τη στιγμή που είχε δύο φάουλ ο Γκρέιντζερ. Η υπόλοιπη Εφές έειχνε αγχωμένη, έκανε βιαστικές επιλογές και οι ερυθρόλευκοι ήταν στο τιμόνι.
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το 14', όταν και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (17-23). Ο Γκριν έδωσε τις απαραίτητες λύσεις, αλλά κάπου εκεί το σκηνικό άλλαξε. Ο Ντάνστον κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και, ο Ερτέλ έδωσε γρήγορο ρυθμό, ενώ και το τρίτο φάουλ του Γκριν στέρησε από τους ερυθρόλευκους μια πολύτιμη επιθετική λύση. Με συνοπτικές διαδικασίες, λοιπόν, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 33-27, κάτι που ήταν πρϊόν κυρίως της εξαιρετικής τους άμυνας.
Η Εφές μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνά της άγγιξε το τέλειο και στο 24' το σκορ έγινε 41-27 με σερί 8-0. Ο Ολυμπιακός πέτυχε εκεί το πρώτου καλάθι στην επανάληψη (τρίποντο από τον Παπανικολάου), αλλά η εικόνα δεν άλλαξε, αφού οι ερυθρόλευκοι περίμεναν τα πάντα από τον Σπανούλη, δίχως το παραμικρό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά και στους 17 (51-34) και το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 51-37 στο 30'.
Το τρίποντο του Μάντζαρη έκανε και το 51-40 στο 31', το ψηλό σχήμα με τον Παπαπέτρου στο "2" έφερε το σκορ στο 53-45 στο 34΄, ο Πρίντεζης μείωσε σε 53-49 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους στο 36'.
Ο Σπανούλης έκανε το 57-52 στο 38' και ο Μπιρτς το 57-54, μόλις 1:26 πριν από το τέλος. Θα μπορούσε να μειώσει κι άλλο μάλιστα, αλλά έκανε air ball στην βολή. Πάλι ο Σπανούλης μείωσε σε 59-57 στα 57'', αλλά ο Χάνεϊκατ με επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 61-57. Ο Σπανούλης έκανε και το 61-60 στα 19''. Ο Ερτέλ με 2/2 βολές έκανε το 63-60 στα 16'', ο Σπανούλης αστόχησε στο τρίποντο στα 5'' και η Εφές νίκησε με 64-60.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-27, 51-37, 64-60.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας, Χάνεϊκατ 6 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 4, Γκρέιντζερ 11 (1), Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 16 (9 ριμπ.), Κερκ 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 6 (7 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 5 (1/4 τρίπ., 7 ριμπ.), Σπανούλης 15 (3 τρίπ., 7 ασ., 8 λαθ.), Ουότερς, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 7 (2), Μάντζαρης 8 (2).