26/4/17

A' γύρο των playoffs της A1 : Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδος 69-55 (2-1)

Το Ρέθυμνο νίκησε τον Κολοσσό (69-55) στο Game 3 της σειράς και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στη Β' φάση των playoffs της Stoiximan.gr Basket League.
To... μικρό "ντέρμπι αιωνίων" της μεγάλης κατηγορίας του ελληνικού μπάσκετ ήταν και πάλι συγκλονιστικό. Το Ρέθυμνο επικράτησε του Κολοσσού (69-55) στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των playoffs της Stoiximan.gr Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας και με φόντο την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Οι Ροδίτες, από την άλλη, ολοκλήρωσαν μια αρκετά καλή, ισορροπημένη χρονιά με "πικρή" γεύση, καθώς έχασαν στο ημίχρονο του πρώτου αγώνα (με το σκορ στο 24-39) τον βασικό τους πλέι μέικερ, τον Τρέβορ Ρέλεφορντ, δεν τον είχαν στο δεύτερο παιχνίδι και πήραν ελάχιστα πράγματα από εκείνον στο τρίτο.
Ο MVP:
Το βραβείο μοιράζονται ο Λέμον Τζούνιορ (20 πόντοι, 6/8 δίποντα, 8/8 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 29 λεπτά) και ο Χάρης Γιαννόπουλος (20 πόντοι, 5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ σε 29 λεπτά συμμετοχής) που συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Το "περίεργο" απόγευμα του Τόρλιν Φιτζπάτρικ, που είχε μεν μόλις 3 πόντους με 1/10 σουτ, αλλά κατέβασε 14 ριμπάουντ, έκλεψε δυο μπάλες και έκανε τρία μπλοκ στα 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ο Αμερικανός είχε και το μεγαλύτερο νούμερο στην κατηγορία +/- με +25.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο "μπλοκάρισμα" του Κολοσσού στην τέταρτη περίοδο. Οι Ροδίτες έκαναν πολύ άσχημο πρώτο δεκάλεπτο, όμως είχαν χρόνο για να αντιδράσουν. Όταν όμως στο φινάλε ξέμειναν από επιθετικές λύσεις, δεν μπορούσαν να επιβιώσουν απέναντι σε έναν αντίπαλο που σούταρε με 47% και πήρε κρίσιμα καλάθια από τους Φιτζπάτρικ - Γιαννόπουλο.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το ξεκίνημα του Ρεθύμνου ήταν... καταιγιστικό. Ένα 8-0 σερί στο φινάλε της πρώτης περιόδου έβαλε τους Κρητικούς στο +13 (22-9), με τον Κολοσσό να δείχνει άλλο πρόσωπο στη συνέχεια και μετά το 30-20. Οι Ροδίτες μάζεψαν τη διαφορά, πλησίασαν και παρά την αστοχία τους από την περιφέρεια, έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -5 (37-32) που κράτησε "ζωντανό" το ενδιαφέρον σε αυτή τη μονομαχία. Το παιχνίδι έγινε ξεκάθαρα ντέρμπι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν (45-45) και τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου έχοντας κορυφαίο τον Λέμον, την ώρα που ο Χολ έμενε χαμηλά και αστοχούσε και σε δυο βολές για το 52-47 στο 30'.
Ο Βασιλόπουλος είχε τρομερό πείσμα, όμως ο Ρέλεφορντ δεν είχε ρυθμό και ο Κολοσσός έχασε τις ευκαιρίες του να προσπεράσει. Και κάπως έτσι το Ρέθυμνο έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, με τον Φιτζπάτρικ να σκοράρει τρίποντο για το 59-49 στο 33'. Ήταν το πρώτο καλάθι του Αμερικανού φόργουορντ μετά από οκτώ άστοχες προσπάθειες και αυτό που έκρινε οριστικά την έκβαση της αναμέτρησης, καθώς το μυαλό των παικτών του Λυκογιάννη "χάλασε" και η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ.
Τα δεκάλεπτα: 22-9. 37-32, 52-47, 69-55
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Αρνολντ 14(1), Φιτζπάτρικ 3 (1/10 σουτ, 14 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σάφτενααρ, Τάλτον 10, Λέμον 20, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20(3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10 (1/7 δίποντα, 8/13 βολές), Σαλούστρος 5(1), Αχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλής, Ρέλεφορντ 4 (1/7 σουτ), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουάτσον 9.