20/4/17

A' γύρο των playoffs της A1 : Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδος 84-71 (1-0)

Ο τρομερός Κολοσσός του πρώτου μέρους "πληγώθηκε" από τον τραυματισμό του Ρέλεφορντ και το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη στην παράταση για το 1-0 στη σειρά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League.
Tο... μικρό "ντέρμπι αιωνίων" της Α1, ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε. Ρέθυμνο και Κολοσσός έδωσαν άλλη μια τρομερή μάχη, με τους Κρητικούς να παίρνουν τη νίκη στην παράταση (84-71) και να κάνουν το 1-0 στη σειρά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League. Οι Ροδίτες έκαναν τρομερή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, έχασαν όμως τον ασταμάτητο μέχρι το ημίχρονο Τρέβορ Ρέλεφορντ, με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να αντεπιτεθούν, να στείλουν την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο και να πάρουν εκεί το παιχνίδι σκοράροντας κατά ριπάς.
Ο MVP:
Ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε τρομερή εμφάνιση, ερχόμενος από τον πάγκο. Τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (6/12 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, για να γράψει η στατιστική του +25 στην κατηγορία +/-.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Μόλις... 43 λεπτά έπαιξε ο Άρνολντ του Ρεθύμνου, με τον Χριστοδούλου να αγγίζει τα 40, τον Φιτζπάτρικ τα 35 και τον Γιαννόπουλο τα 34. Σε αυτούς στηρίχθηκε ο Νίκος Βετούλας, που είδε τον Γκάρι Τάλτον να μοιράζει 10 ασίστ και τους Άρνολντ - Φιτζπάτρικ να παίρνουν από 9 ριμπάουντ (τέσσερα επιθετικά και πέντε αμυντικά ο κάθε ένας). Μόλις 11 πόντους πήρε από τον πάγκο του ο Άρης Λυκογιάννης, την ώρα που ο Κολοσσός είχε συνολικά 3/16 τρίποντα.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ξεκάθαρα στον τραυματισμό του Τρέβορ Ρέλεφορντ. 17 πόντους είχε στο ημίχρονο ο Αμερικανός, που όμως δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος εξαιτίας ενός διαστρέμματος. Για να καταλάβετε πόσο σημαντική ήταν η αποχώρησή του για τον Κολοσσό αξίζει να σας πούμε ότι στο πρώτο μέρος είχε βάλει οκτώ σουτ την ώρα που το Ρέθυμνο είχε έξι.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο στόχος του Κολοσσού ήταν να μπει από νωρίς δυνατά στο παιχνίδι, να μην αφήσει το Ρέθυμνο να βρει ρυθμό. Και το κατάφερε. Προηγήθηκε 7-15 στο έβδομο λεπτό, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (14-22) έχοντας καλά ποσοστά στα δίποντα και έξι τελικές πάσες, πριν ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πετύχει επτά μαζεμένους πόντους για το 20-31. Ο Αμερικανός της ομάδας της Ρόδου ήταν σε τρομερή κατάσταση και στο ημίχρονο (24-39) είχε ήδη φτάσει τους 17 με 8/12 προσπάθειες. Για την ιστορία, όλο το Ρέθυμνο είχε 6/24 σουτ, με τους Λέμον - Χριστοδούλου να έχουν βάλει τους 17 από τους 24 πόντους της ομάδας τους.
Λέμον, Φιτζπάτρικ και Άρνολντ έγιναν πιο αποτελεσματικοί στα τέλη της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο να μειώσει στους τρεις (45-48) και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Την ίδια ώρα, ο Κολοσσός είχε χάσει τον Ρέλεφορντ που στραβοπάτησε στο τέλος του πρώτου μέρους και δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο στο δεκάλεπτο. Ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 32' έφερε την ισοπαλία (51-51) και κάπου εκεί ο αγώνας ουσιαστικά αρχισε από το μηδέν. Ένα μακρινό σουτ του Άρνολντ και ένα δίποντο του Χολ κράτησαν την ισοπαλία, πριν ο Βασιλόπουλος γράψει το 61-63 στα 24" και ο Γιαννόπουλος ισοφαρίσει άμεσα (63-63 στα 22").
Ο Κολοσσός είχε την τελευταία επίθεση, όμως οι προσπάθειες του Χολ και του Βασιλόπουλου βρήκαν σίδερο και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν το momentum, είχαν και τους Φιτζπάτρικ - Αρνολντ σε καλύτερη κατάσταση με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 74-67 και να "κλειδώσουν" τη νίκη στο Game 1 της σειράς.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.