22/5/17

Play off Α1 Ημιτελικά : AEK - Παναθηναϊκός 67-105 (1-3).

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός, έκανε επίδειξη δύναμης στο Game 4 της σειράς των ημιτελικών της Stoiximan.gr Basket League, διέλυσε με 67-105 της ΑΕΚ και πήρε την πρόκριση με 3-1 νίκες στους Τελικούς του Πρωταθλήματος.
Kαταιγιστικός. Όποιο επίθετο και να χρησιμοποιήσει κάποιος για αυτή την εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο Game 4 της σειράς των ημιτελικών της Stoiximan.gr Basket League κόντρα στην ΑΕΚ θα έχει δίκιο.
Έπειτα από τρεις ανταγωνιστικούς αγώνες, ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να δείξει το άλλο του πρόσωπο. Και το αποτέλεσμα ήταν να διαλύσει με 67-105 την (τυπικά γηπεδούχο) ΑΕΚ, παίρνοντας την πρόκριση για τους Τελικούς του Πρωταθλήματος με 3-1 νίκες.
Οι "πράσινοι" έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ από την αρχή του αγώνα, κόντρα σε μία ΑΕΚ που δεν κατάλαβε ποτέ τι την χτύπησε, παίρνοντας μία από τις ευρύτερες νίκες της ιστορίας τους κόντρα στην "Ένωση".
Ο MVP:
Ο Νικ Καλάθης αποδείχθηκε η Νέμεσις της ΑΕΚ τόσο σε αυτό το παιχνίδι, όσο και σε όλη την σειρά. Ο διεθνής γκαρντ ήταν ασταμάτητος για ακόμα ένα παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, κάνοντας για ακόμα μία φορά τα... πάντα.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο πρώτο 5λεπτο του αγώνα. Μοιάζει υπερβολικό, αλλά είναι η αλήθεια. Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι, ξέφυγε με 1-15 και 3-18, κρατώντας χωρίς καλάθι εντός πεδιάς την "Ένωση" στα πρώτα 7 1/2 λεπτά του αγώνα και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κάποιος. Ο Παναθηναϊκός είχε 13/26 τρίποντα, η ΑΕΚ 2/15. Ο Παναθηναϊκός είχε 41 ριμπάουντ, η ΑΕΚ 18. Ο Παναθηναϊκός μοίρασε 26 ασίστ, η ΑΕΚ 9. Οι "πράσινοι" κυριάρχησαν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι. Ακουμπώντας τη μπάλα στον Γιάννη Μπουρούση κοντά στο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 1-15 και 3-18, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ είχε σκοράρει μόνο με βολές. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (7-23), με την ΑΕΚ να μειώνει σε 11-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 21 πόντους (13-34). Η ΑΕΚ κάπου εκεί αντέδρασε και χάρη σε ένα σερί 8-0 μείωσε σε 21-34, ενώ ακολούθως κατέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (27-39). Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους ουσιαστικά επανέφερε μόνος του την τάξη, διαμορφώνοντας το 29-49 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ. Τουναντίον, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο, σκοράροντας με ευκολία. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να συνεχίσει να ανεβαίνει, φτάνοντας κάποια στιγμή τους 27 πόντους (40-67), με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους "πράσινους" να προηγούνται με 47-73.
Κάπως έτσι η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ακόμα και σε αυτό το κομμάτι του αγώνα όμως ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, ανεβάζοντας συνεχώς την διαφορά, η οποία κάποια στιγμή έφτασε ακόμα και τους 41 πόντους (59-100), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν διά περιπάτου στη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 11-25, 29-49, 47-73, 67-105.
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 16 (2), Λαρεντζάκης 4, Νιούλεϊ, Μαυροειδής 10, Μαυροκεφαλίδης 14, ΜακΓκράθ, Ελόνου 8 (5 ρ.), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 5, Χαριτόπουλος, Ντίξον 8, Σάκοτα 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 16 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 4, Μπουρούσης 15 (1 τρ., 9 ρ.), Καλάθης 17 (2 τρ., 9 ασ.), Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 14, Μποχωρίδης, Παππάς 5 (1), Γκιστ 8, Λούντζης 5 (1), Γκάμπριελ 8 (2).