9/7/18

Αστέρας Τρίπολης - Μπιτόβια Μπιτόφ 2-1 (ΦΙΛΙΚΟ).

Ο Αστέρας επικράτησε στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας της Μπιτόβια Μπιτόφ με 2-1 χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Μανιάς και Βαλιέντε.
Nικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό τεστ του Αστέρα στην Πολωνία καθώς η ομάδα του Σάββα Παντελίδη επικράτησε με 2-1 της Μπιτόβια Μπιτόφ χάρη σε τέρματα που σημείωσαν οι Μανιάς και Βαλιέντε.
Ο τεχνικός των Αρκάδων μοίρασε μάλιστα το χρόνο συμμετοχής χρησιμοποιώντας αρκετούς ποδοσφαιριστές του από ένα ημίχρονο ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους τρεις γκολκίπερ.
Το σχετικό δελτίο Τύπου ανέφερε:
"Ο Αστέρας Τρίπολης του Σάββα Παντελίδη, στο πρώτο φιλικό της σεζόν πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπιτόβια Μπιτόφ.
Οι Αρκάδες είχαν αρκετή διάθεση και «ξεμούδιασαν», μετά τις καλοκαιρινές διακοπές και στο πρώτο φιλικό για τη νέα αγωνιστική περίοδο, επικράτησαν με τα γκολ των Μανιά (54') και Βαλιέντε (73') επί της πολωνικής ομάδας με 2-1.
Οι ενδεκάδες του Αστέρα:
(Α' ημίχρονο): Τσιφτσής (33' Αθανασιάδης), Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Χριστόπουλος, Ρόμπερτ, Ιγλέσιας, Μπελόκ, Γλέζος, Τσιλιανίδης, Ρόλε, Δουβίκας.
(Β' ημίχρονο): Αθανασιάδης (61' Παπαδόπουλος), Κώτσιρας, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Καλτσάς, Τζίμας, Μπαστιάνος, Μανιάς".