8/8/18

Τα αποτελέσματα των 1ων αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου του Champions League!

Με γκολ του Φράνκο Σέρβι, η Μπενφίκα νίκησε με 1-0 τη Φενέρμπαχτσε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα playoffs του Champions League, όπου υπάρχει ζευγάρωμα με το ΠΑΟΚ - Σπαρτάκ.Μάλμε και Βίντι προσέφεραν κάκιστο ποδόσφαιρο και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Σουηδία, στο πρώτο παιχνίδι τους για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.Η Σταντάρ Λιέγης βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο Βέλγιο από τον Άγιαξ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με φοβερό γκολ του Μεχντί Καρσελά και με πέναλτι στο 94'.
H Μπενφίκα έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης από τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, αφού νίκησε με 1-0 τη Φενέρμπαχτσε στο "Λουζ" χάρη σε γκολ του Φράνκο Σέρβι. Με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο στη βασική σύνθεση και τον Ανδρέα Σάμαρη στον πάγκο, οι Πορτογάλοι πηγαίνουν με πλεονέκτημα στην Κωνσταντινούπολη, σε ένα ζευγάρι που διασταυρώνεται με το ΠΑΟΚ - Σπαρτάκ Μόσχας στην επόμενη φάση.
Οι Τούρκοι μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, κράτησαν το μηδέν με καλή άμυνα και χωρίς να αφήνουν κενά. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δεν βρήκαν πολλές καλές στιγμές. Η κορυφαία ήρθε στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου με τον Φακούντο Φερέιρα που αγωνίστηκε στην κορυφή του 4-3-3 του Ρούι Βιτόρια.
Στο 2ο ημίχρονο η Μπενφίκα έγινε πιο απειλητική και με την είσοδο του Νικολάς Καστίγιο στη θέση του "φουνταριστού", βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 69'. Ο Εντουάρντο Σάλβιο σέντραρε χαμηλά από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους στην περιοχή, έφτασε στον Σέρβι που με χαμηλό σουτ χάλασε το ντεμπούτο του Φίλιπ Κοκού στον πάγκο των Τούρκων.
H Σταντάρ Λιέγης βρέθηκε προ του φάσματος του πρόωρου αποκλεισμού στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League, ωστόσο επέστρεψε στον αγώνα και απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Άγιαξ στο Βέλγιο.
Ο "Αίαντας" προηγήθηκε στο σκορ με τους δύο ηγέτης της επίθεσης, τον Κλάας Γιαν Χούντελααρ και τον Ντούσαν Τάντιτς, με τη συμπλήρωση 34 λεπτών αγώνα στο "Μορίς Ντιφρέσν". Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Μισέλ Πρεντόμ επέστρεψαν, με πρωταγωνιστή τον πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού.
Ο Καρσελά έκανε μία πιρουέτα για να αποφύγει έναν αντίπαλο και με το αριστερό έπιασε ένα φοβερό σουτ, μειώνοντας στο 1-2 στο 67'. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρενό Εμόν είχε δοκάρι, όμως ο Βέλγος επιθετικός είχε ακόμα μία ευκαιρία για να σκοράρει, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μουσέ Τζενεπό κέρδισε πέναλτι. Ο Εμόν ευστόχησε και έγραψε το 2-2.
Ο διεθνής Κύπριος στόπερ Κώστας Λαΐφης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους Βέλγους, ενώ για τους Ολλανδούς ο Κώστας Λάμπρου παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο.
Aνοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μάλμε και Βίντι, μετά από την αναμέτρησή τους στη Σουηδία για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Το ζευγάρι με το οποίο διασταυρώνεται το Σέλτικ - ΑΕΚ έληξε ισόπαλο 1-1 και τα πάντα θα κριθούν την επόμενη Τρίτη, στη ρεβάνς της Ουγγαρίας.
Το παιχνίδι ήταν κάκιστο, με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ αργό ποδόσφαιρο και να προσφέρουν χαμηλού επιπέδου θέαμα. Οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες και σε μία εξ αυτών, ο Άντερς Κρίστιανσεν έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η απάντηση των Ούγγρων ήταν γρήγορη και μετά από λάθος της άμυνας, ο Λοΐκ Νεγκά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων:

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

Αστανά (Καζακστάν) - Ντίναμο (Κροατία) 0-2 (39' Μπούντιμιρ, 84' Όλμο)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) 0-1 (36' Ντραγκούν)
Μάλμε (Σουηδία) - Βίντι (Ουγγαρία) 1-1 (62' Κρίστιανσεν / 71' Νεγκό)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-1 (23' πέν. Μπεν / 24' Γκρέντελ)
Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) 3-0 (16' πέν., 45+3' Νταμπούρ, 81' πέν. Σαμασεκού)
Σέλτικ (Σκωτία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) 1-1 (17' ΜακΓκρέγκορ - 44' Κλωναρίδης)

ΜΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ:

Σλάβια (Τσεχία) - Ντινάμο (Ουκρανία) 1-1 (90+5' πέν. Χουσμπάουερ / 82' Βέρμπιτς)
Σταντάρ (Βέλγιο) - Άγιαξ (Ολλανδία) 2-2 (67' Καρσελά, 90+4' πέν. Εμόν / 19' Χούντελααρ, 34' Τάντιτς)
Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) 1-0 69' Σέρβι/
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Σπαρτάκ (Ρωσία) 3-2 (29' πέν. Πρίγιοβιτς, 37' Λημνιός, 44' Πέλκας / 7' Ποπόφ, 17' Πρόμες)

Το πρόγραμμα των ρεβάνς:

14/08 20:00 ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) - Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
14/08 21:00 ΑΕΚ (Ελλάδα) - Σέλτικ (Σκωτία)
14/08 21:00 Ντίναμο (Κροατία) - Αστανά (Καζακστάν)
14/08 21:00 Βίντι (Ουγγαρία) - Μάλμε (Σουηδία)
14/08 21:15 Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)
14/08 21:30 Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

14/08 19:30 Ντινάμο (Ουκρανία) - Σλάβια (Τσεχία)
14/08 20:30 Σπαρτάκ (Ρωσία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
14/08 21:00 Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Μπενφίκα (Πορτογαλία)
14/08 21:30 Άγιαξ (Ολλανδία) - Σταντάρ (Βέλγιο)

Τα ζευγάρια των playoffs:

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) - Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία) ή Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)
Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) ή ΜΠΑΤΕ (Λευκορωσία) - Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
Γιανγκ Μπόις (Ελβετία) - Αστανά (Καζακστάν) ή Ντίναμο (Κροατία)
Μάλμε (Σουηδία) ή Βίντι (Ουγγαρία) -  Σέλτικ (Σκωτία) ή ΑΕΚ (Ελλάδα)

Μπενφίκα (Πορτογαλία) ή Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα) ή Σπαρτάκ (Ρωσία)
Σταντάρ (Βέλγιο) ή Άγιαξ (Ολλανδία) - Σλάβια (Τσεχία) ή Ντινάμο (Ουκρανία)
*Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν 21-22 Αυγούστου και οι ρεβάνς 28-29 του ίδιου μήνα.