23/3/19

20η Αγωνιστική Α1 : Άρης - ΠΑΟΚ 58-62

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 12-0 στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο και κατέβαλε τον Άρη με 62-58 στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Basket League.
Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ποιότητα και ρυθμό, το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κρίθηκε στα δύο στοιχεία που το χαρακτήρισαν επί 40 λεπτά: τις ελεύθερες βολές και τα λάθη. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σε αυτούς τους δύο τομείς (ή λιγότερο κακός, αν προτιμάτε) και κατόρθωσε να αποδράσει από το Αλεξάνδρειο με τη νίκη επί του Αρη (62-58) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League, σε ένα ματς που έλεγχε πάντως σε ολόκληρη τη διάρκειά του.
Ο ΑΓΩΝΑΣ
Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν διέθετε ιδιαίτερη ποιότητα, είχε όμως άγρια ομορφιά και ένταση. Επί σχεδόν 40 λεπτά είχε επίσης και έναν μόνιμο οδηγό: τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προηγήθηκε με 0-6 στο πρώτο λεπτό και ξέφυγε με 2-11 στο 4', με τον Κόνιαρη να έχει ήδη οκτώ πόντους. Ο "δικέφαλος" έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (11-19), διατήρησε την διαφορά μεταξύ των 4 και 8 πόντων για όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15' προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (22-32). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +11 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (29-40) υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα επί 20 λεπτά. Συνέβη κι αυτό όμως.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κόλλησε τελείως στην επίθεση. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου έμεινε χωρίς καλάθι για επτά ολόκληρα λεπτά (από το 22' έως το 29') και είχε συνολικά 2/10 σουτ και 8 λάθη στην καταστροφική τρίτη περίοδο. Κάπως έτσι ο Άρης όχι μόνο ροκάνισε την διαφορά από το -11, αλλά προηγήθηκε μάλιστα και 45-44 με 58'' να απομένουν. Σε εκείνο το σημείο πάντως ο ΠΑΟΚ γύρισε τον διακόπτη. Έκανε ένα σερί 12-0 από το 29' έως το 34', ξέφυγε με 45-56 και λίγο αργότερα ανέβασε την διαφορά στη μέγιστη τιμή, το +12 (46-58), στο 35'. Οι ανατροπές δεν τελείωσαν εκεί πάντως. Με τρία διαδοχικά τρίποντα από τους Μποχωρίδη (1) και Τολιόπουλο (2), ο Άρης έριξε την διαφορά στη μία κατοχή (55-58) στο 38' και μπορούσε να ισοφαρίσει 23'' πριν από τη λήξη. Ο Μποχωρίδης είχε όμως 1/2 βολές με το σκορ 57-59 και μετά τις 1/2 του Χάτσερ (22'') ο γκαρντ του Άρη έχασε και την μπάλα. Ο Γκος έγραψε το τελικό 58-62 με δύο βολές στα 7,2''.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Ανδρικόπουλος.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 0/7 σουτ, Μποχωρίδης 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), ΜακΓκι 6 910 ριμπάουντ), Μπελ, Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 13 (4/9 τρίποντα), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 9, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 4.
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 8 (1), Τέπιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκος 8 (1/7 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Τζέφερσον 4, Ζάρας 5 (1), Μαργαρίτης 8 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σχίζας, Γκάρετ 2, Χάτσερ 11 (2).
Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 12/32 δίποντα, 7/24τρίποντα,  13/26 βολές,  41 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 17 επιθετικά),  15 ασίστ,  20 λάθη,  3 κλεψίματα, 3 τάπες.
Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 13/32 δίποντα, 6/22 τρίποντα,  18/22 βολές,  32 ριμπάουντ (24 αμυντικά +  8 επιθετικά),  12 ασίστ,  16 λάθη,  8 κλεψίματα, 2τάπες.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στην Αθήνα θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα ο Άρης, για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ (30/3, 17:00) στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα (30/3, 15:45) το Λαύριο.