20/10/22

5η φάση (Φαση των 28) Κυπέλλου Ελλάδος : Πανελευσινιακός - Απόλλων Πόντου 1-3

Ο Απόλλωνας Πόντου συνεχίζει την καλή του πορεία στο φετινό Κύπελλο Ελλάδας, επικρατώντας με 3-1, στην εκτός έδρας αναμέτρηση, επί του Πανελευσινιακού, για την 5η φάση του θεσμού, παίρνοντας την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Μετά από δύο προκρίσεις στη διαδικασία των πέναλτι, με Διαγόρα Ρόδου και Αναγέννηση Καρδίτσας, ο Απόλλωνας Πόντου δεν χρειάστηκε αυτή τη φορά να φτάσει στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι και πήρε μια ακόμα πρόκριση στη φετινή διοργάνωση.

Στο 18ο λεπτό Καλογέρης άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα και 16 λεπτά αργότερα ο Μίσκου (34') ισοφάρισε για τον Πανελευσινιακό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπελεβώνη στο 55ο λεπτό και τον Αραβίδη στο 71ο λεπτό, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19,42, Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο, 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 2-2 / 4-3 πεν (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-2 (2-2 κ.δ.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • Αστέρας - Ατρόμητος 1-3 (0-0 κ.δ.) (105' Καστάνο / 94' Κλωναρίδης, 112' Κιάρτανσον, 120' πεν Μουνίθ)

Πέμπτη 20 Οκτωβρίου

• Κηφισιά - ΟΦΗ 1-0 (64' Κουιρουκίδης)
  • Άγιος Νικόλαος - Αλμυρός 2-0 (27' Μελισσόπουλος, 86' Τσανάι)
  • Ιωνικός Ιωνίας - Απόλλων Παραλιμνίου 0-4 (2', 13' Γκέκας, 57' Ελέζι, 90+3' Καρυοφύλλης)
  • Πανελευσινιακός - Απόλλων Πόντου 1-3 (34' Μίσκου / 18' Καλογέρης, 55' Μπελεβώνης, 71' Αραβίδης)
  • 19:00 ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα

Μπαίνουν στην 6η φάση οι: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Παναθηναϊκός.