30/3/24

Τελικός Βόλει ανδρών 2024: Μίλωνας - Ολυμπιακός 2-3

Ο Μίλωνας ήταν συγκινητικός αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος με μια θρυλική ανατροπή στο tie break κατέκτησε με 3-2 σετ το Κύπελλο σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς τελικούς της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός απέδειξε σε έναν ακόμα τελικό το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένος αυτός ο σύλλογος. Έκανε μεγάλη ανατροπή στο tie break κόντρα στον Μίλωνα και πήρε το 17ο Κύπελλο της ιστορίας του.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν συγκινητική καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να φτάσει ένα βήμα πριν την κατάκτηση του πρώτου τροπαίου της, ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" προεξάρχοντας του Δημήτρη Τζούριτς είχαν διαφορετική άποψη και με 3-2 πανηγύρισαν ακόμα έναν τίτλο.

O αγώνας:

Ο Μίλωνας έκανε την ιδανική αρχική στον μεγάλο τελικό, αφού κατάφερε με τον Χαραλαμπίδη και τον Ιορντάνοφ σε πρωταγωνιστικό ρόλο να προηγηθεί από νωρίς με 8-5.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού μέσα από την επίθεσή του και με ένα μίνι σερί τεσσάρων πόντων κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με 9-8.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με τη σειρά της και με όπλο της τα διαδοχικά μπλοκ κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα αρχικά με 14-11 και 16-12, με τους Πειραιώτες να μοιάζουν να έχουν χάσει τη συγκέντρωσή τους.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ του αγώνα με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του. Πήρε προβάδισμα τριών πόντων (5-2), με τον Ολυμπιακό, ωστόσο, να έχει τις απαντήσεις.

Αρχικά ισοφάρισε σε 6-6, ενώ στη συνέχεια πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 8-7. Βασιζόμενοι στις χαλασμένες υποδοχές του Μίλωνα και με τον Δημήτρη Τζούριτς να βγαίνει μπροστά οι "ερυθρόλευκοι" γύρισαν τη ροή του σετ και κατάφεραν να προηγηθούν με 15-10.

Ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε time out για να συνεφέρει τους παίκτες του, με τα αποτελέσματα να μην είναι τα αναμενόμενα, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά (17-11), πριν ο Τόνσεκ Στερν βρει πάλι πόντους με δύο άσσους και βάλει τέλος στα όνειρα του Μίλωνα για κατάκτηση και του δεύτερου σετ.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο σε σχέση με τα δύο πρώτα, καθώς οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και το 13-13, όταν ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με δύο πόντους (15-13).

Ο Μίλωνας απάντησε άμεσα και έκτοτε όλα έδειχναν ότι το σετ θα πάει μέχρι τέλους (20-20) και θα κριθεί στην κόψη του ξυραφιού. Όλα αυτά μέχρι ο Δημήτρης Τζούριτς να αποφασίσει να λάβει ξανά δράσει και να βγάλει από ακόμα μια δύσκολη κατάσταση την ομάδα του.

Πήρε την μπακέτα του σκοραρίσματος και με προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στα σετ στον Ολυμπιακό με 2-1.

Ο Μίλωνας στο τέταρτο σετ βρήκε στον νεαρό Θεοδόση τον παίκτη που θα γυρίσει την πλάστιγγα προς το μέρος του, πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα (7-4 και 14-11) και δεν το έχασε σε κανένα σημείο παρά τη μείωση του σκορ σε 21-20 από τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης σε εκείνο στο σημείο διατήρησε την ψυχραιμία της και με τη βοήθεια του Video Challenge οδήγησε το ματς στο tie break.

Στο σετ της μιας ανάσας ο Μίλωνας με την ψυχολογία να είναι με το μέρος του έδειξε ότι θα είναι αυτός που θα πανηγυρίσει, καθώς προηγήθηκε δύο φορές με τρεις πόντους διαφορά (6-3 και 10-7), όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με τον σεληνιασμένο Τζούριτς οδήγησαν τους Πειραιώτες στο 17ο Κύπελλο της ιστορίας τους.

Τα σετ: 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16.