11/4/24

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των 8 του Europa League!

Ο Τζιανλούκα Μαντσίνι σόκαρε και τη Μίλαν μετά τη Λάτσιο κι έδωσε στη Ρόμα τη νίκη με 1-0 μέσα στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" στον ιταλικό εμφύλιο των προημιτελικών του Europa League. Η Μπενφίκα υπέταξε με 2-1 τη Μαρσέιγ στο "Λουζ" για τον πρώτο προημιτελικό του Europa League. Η Λεβερκούζεν σφυροκοπούσε τη Γουέστ Χαμ και τον Ντίνο Μαυροπάνο για 83 λεπτά μέχρι ο Γιόνας Χόφμαν να βρει το πρώτο γκολ στο 2-0 των Γερμανών που συνεχίζουν αήττητοι στη σεζόν. Η Αταλάντα ήταν κυρίαρχος στο "Άνφιλντ" απέναντι στην Λίβερπουλ και υπέταξε με ένα εμφατικό 3-0 την Λίβερπουλ, που την έκανε το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

H Αταλάντα «σόκαρε» τον ποδοσφαιρικό πλανήτη, υποχρεώνοντας τη Λίβερπουλ σε μία από τις μεγαλύτερες εντός έδρας ήττες της ευρωπαϊκής ιστορίας της.

Η εκπληκτική ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πέρασε από το «Άνφιλντ» με το εντυπωσιακό 3-0 κάνοντας ένα πολύ μεγάλο βήμα για πρόκριση στους ημιτελικούς του Europa League. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με δύο γκολ ο Σκαμάκα, ο σέντερ φορ από τη Ρώμη.

Ο Ιταλός «ξεπήδησε» από τις ακαδημίες της Ρόμα, η οποία νίκησε 1-0 στο Σαν Σίρο τη Μίλαν, από την οποία έχει χάσει φέτος δύο φορές στην Serie A. Προβάδισμα για τους «τζαλορόσι» που έχουν δύο σερί συμμετοχές σε τελικό (Europa League 2022, Conference League 2023).

Η Λεβερκούζεν με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 της Γουέστ Χαμ και παραμένει αήττητη για 41 αγώνες στην εφετινή σεζόν. Κανείς δεν ξέρει που θα σταματήσει η απίστευτη αρμάδα του Τσάμπι Αλόνσο η οποία διεκδικεί τρεις τίτλους.

Στη Λισαβόνα η Μπενφίκα προηγήθηκε 2-0 με Ράφα Σίλβα και Ντι Μαρία, όμως μείωσε για τη Μαρσέιγ ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο πιο συνεπής σκόρερ στα χρονικά του Europa League με 10 γκολ σε ισάριθμους αγώνες φέτος και 34 συνολικά στη διοργάνωση.