21/10/21

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League!

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa Conference League.

Η Ομόνοια έχασε την ευκαιρία να μπει δυνατά στη μάχη της πρόκρισης από τον 8ο όμιλο του Europa Conference League, αφού ηττήθηκε με 1-3 από τη Βασιλεία στην Ελβετία για την 3η αγωνιστική.

Ο Λίαμ Μιγιάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 19' για τους γηπεδούχους, όμως οι Κύπριοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Χόρδι Γκόμεθ στο 26'. Ο Αρτούρ Καμπράλ με τον ίδιο τρόπο έδωσε προβάδισμα στη Βασιλεία, η οποία "κλείδωσε" τη νίκη στα τελευταία λεπτά με τον Έντον Ζέγκροβα.

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε η Σλόβαν Μπρατισλάβας. Οι Σλοβάκοι «καθάρισαν» τη Λίνκολν 2-0 και όντες στους 4 βαθμούς και στο -2 από την Κοπεγχάγη, κυνηγούν τα δύο εισιτήρια.

Στα άλλα παιχνίδια, η Γάνδη επικράτησε 1-0 της Παρτιζάν με γκολ του Κουμς στο 59’, η Γιάμπλονετς ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ράντερς, η Αλκμάαρ επικράτησε 1-0 την Κλουζ, όπως και η Ζόρια την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με γκολ του Σαγιαντμανές στο 65ο λεπτό.

Μεγάλη έκπληξη έκανε στη Νορβηγία η πρωταθλήτρια Μπόντο Γκλιμτ και διέσυρε με το εμφατικό 6-1 τη Ρόμα, που της επέτρεψε να βρεθεί στην κορυφή του τρίτου ομίλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο 20λεπτο πριν μειώσουν οι «τζιαλορόσι» στο 28’ με τον Πέρες, αλλά στην επανάληψη η ομάδα της Νορβηγίας σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και διεύρυνε το αήττητό της.

Ούτε στην 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League δεν κατάφερε η Ανόρθωση να πανηγυρίσει την παρθενική της νίκη στο 2ο γκρουπ, που θα της έδινε μία σημαντική βαθμολογική «ανάσα» στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Η «Κυρία» αν και προηγήθηκε 2-0 στο «ΓΣΠ» με τα τέρματα των Ντέλετιτς (25’) και Πόποβιτς (28’), είδε τη Φλόρα Ταλίν να φτάνει στην ισοφάριση και να παίρνουν τον πόντο. Στο 38’ ήρθε το 2-1 με τον Σάπινεν και στο 80’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε και το 2-2, με το οποίο οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στην τρίτη θέση του ομίλου. Για την Ανόρθωση ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε ως αλλαγή στο 59’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που ξεχώρισαν, η ΛΑΣΚ επιβλήθηκε 3-0 της Αλασκέρτ και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο από το πρώτο γκρουπ, ενώ η Φέγενορντ επιβλήθηκε 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου και οδηγεί την «κούρσα» στον πέμπτο όμιλο. Την έκπληξη έκανε στην 3η αγωνιστική και η Φίτεσε που με γκολ του Βίτεκ στο 78’ νίκησε 1-0 την Τότεναμ στην Ολλανδία και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του 7ου γκρουπ αφήνοντας τρίτα τα «σπιρούνια».

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

1oς ΟΜΙΛΟΣ:

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 0-5 (28΄, 60΄ Κανιχόφσκι, 49΄ πέν. Πέριτσα, 87΄ πέν. Σαμπορίτ, 90΄+4΄ Σαμίρ)

Αλασκέρτ (Αρμενία) - ΛΑΣΚ (Αυστρία) 0-3 (35΄ Χιούν-Σεόκ, 68΄ Γκοϊνγκίνκερ, 90΄+2΄ Μίχορλ)

Η ΒAΘMΟΛΟΓΙΑ:

2ος ΟΜΙΛΟΣ:

Ανόρθωση (Κύπρος) - Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) 2-2 (25΄ Ντέλετιτς, 28΄ Πόποβιτς - 38΄, 79΄ Σάπινεν)

Παρτιζάν (Σερβία) - Γάνδη (Βέλγιο) 0-1 (59΄ Κουμς)

3ος ΟΜΙΛΟΣ:

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ρόμα (Ιταλία) 6-1 (8΄, 52΄, 80΄ Μποτχάιμ, 20΄ Μπεργκ, 72΄ Σολμπάκεν, 78΄ Πελεγκρίνο - 28΄ Πέρεθ)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) 0-1 (65΄ Σαγιαντμάνες)

4ος ΟΜΙΛΟΣ:

Κλουζ (Ρουμανία) – Άλκμααρ (Ολλανδία) 0-1 (18΄ Κάρλσον)

Γιάμπλονετς (Τσεχία) - Ράντερς (Δανία) 2-2 (35΄, 53΄ Κβανκάρα - 36΄, 90΄ πέν. Όντεϊ)

5ος ΟΜΙΛΟΣ:

Φέγενορντ (Ολλανδία) – Ουνιόν Βερολίνου (Γερμανία) 3-1 (11΄ Γιαχανμπάκς, 29΄ Λίνσεν, 76΄ Σινίστερα - 35΄ Αβονίγι)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 1-0 (24΄ Ντονιόχ)

6ος ΟΜΙΛΟΣ:

Κοπεγχάγη (Δανία) – ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 1-2 (81΄ Μπίελ - 19΄ Σίντκλεϊ, 38΄ Αντρίγια Ζίβκοβιτς)

Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία) - Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) 2-0 (46΄ Γκριν, 84΄ Έντι)

7ος ΟΜΙΛΟΣ:

Φίτεσε (Ολλανδία) – Τότεναμ (Αγγλία) 1-0 (79΄ Βίτεκ)

Μούρα (Σλοβενία) - Ρεν (Γαλλία) 1-2 (20΄ Λότριτς - 17΄ πέν. Γκιρασί, 41΄ Λαμπόρντ)

8ος ΟΜΙΛΟΣ:

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Καϊράτ Αλμάτι(Καζακστάν) 2-1 (79΄ Σεϊντάγιεφ, 90΄+1΄ Χουσεΐνοφ - 19΄ πέν. Καντέ)

Βασιλεία (Ελβετία) - Ομόνοια (Κύπρος) 3-1 (19΄ Μίλαρ, 41΄ πέν. Αρτούρ, 88΄ Ζεγκρόβα - 27΄ πέν. Γκόμες)

*Στους «16» προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγηθούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» του Conference League.