21/10/21

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League!

Δύο γκολ σε δύο λεπτά από τα δύο επιθετικά όπλα της Νάπολι της έδωσαν την πρώτη νίκη στον 3ο όμιλο του Europa League, έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Ο Λορέντζο Ινσίνιε στο 78' και ο Βίκτορ Όσιμεν στο 80' έκαμψαν την αντίσταση της Λέγκια και με τον Ματέο Πολιτάνο να διαμορφώνει το 3-0 ξαναμπήκαν στη μάχη της πρόκρισης. Στο βασικό σχήμα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επέστρεψε ο Κώστας Μανωλάς, ο οποίος ξεπέρασε έναν μικροτραυματισμό στον αστράγαλο.

Η Λιόν βρέθηκε στο καναβάτσο έπειτα από μόλις 19 λεπτά αγώνα στην Πράγα, όμως τελικά πήρε τη νίκη με 4-3 επί της Σπάρτα για τον 1ο όμιλο, κάνοντας το 3/3. Ο Λούκα Χαρασλίν βρήκε δύο φορές τα δίχτυα για τους Τσέχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στη συνέχεια έδειξε χαρακτήρα και με τους Καρλ Τοκό Εκαμπί (δύο γκολ), Χουσέμ Αουάρ και Λούκας Πακετά έφερε τα πάνω κάτω. Το γκολ του Λάντισλαβ Κρέιτσι σημειώθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και δεν προλάβαινε να αλλάξει τα δεδομένα.

Το ντέρμπι σε αγωνιστικό αλλά και πολιτικό επίπεδο μεταξύ Λάτσιο και Μαρσέιγ έληξε δίχως γκολ. Το 0-0 στο "Ολίμπικο" για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Europa League αποτυπώνει και τη γενικότερη εικόνα του παιχνιδιού, που είχε λίγες ευκαιρίες και πολλή τακτική.

Στο 1ο ημίχρονο οι Μασσαλοί ήταν κάπως καλύτεροι, όμως δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους, αφού ο Ντμιτρί Παγέτ βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα, οπότε ο Αρκάντιους Μίλικ δεν είχε την τροφοδότηση που χρειαζόταν. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν δοκάρι με τον Τσίρο Ιμόμπιλε, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Πάου Λόπεθ.

Ο αγώνας κορυφής του 7ου ομίλου δεν βρήκε νικητή, παρότι υπήρχαν πολλές ευκαιρίες για να υπάρξει τέτοιος. Μπέτις και Λεβερκούζεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν τη νίκη, με το 1-1 να μην τους αφήνει απογοητευμένους, αλλά ούτε και πλήρως ικανοποιημένους. Ο Κλαούντιο Μπράβο έκανε μία σωτήρια επέμβαση στο πρώτο και στο τελευταίο λεπτό για τους "βερδιμπλάνκος", οι οποίοι πήταν το προβάδισμα με πέναλτι του Μπόρχα Ινγκλέσιας στο 75'. Ο Ρόμπερτ Άντριχ στο 82' ισοφάρισε για τους Γερμανούς, για τους οποίους ο Πάνος Ρέτσος έμεινε στον πάγκο.

Η Ραπίντ μπήκε ξανά σε τροχιά πρόκρισης, αφού υπέταξε την Ντίναμο με 2-1 στη Βιέννη. Η ομάδα του Ταξιάρχη Φούντα (αγωνίστηκε για 70 λεπτά) προηγήθηκε μόλις στο 9' με τον Μάρκο Γκριλ και μπορεί οι Κροάτες να ισοφάρισαν με το 20ό ευρωπαϊκό γκολ του Μίσλαβ Όριστς, όμως τη λύση έδωσε ο Μαξιμίλαν Χόφμαν.