16/3/23

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς αγώνων των "16" του Europa Conference League!

Η Άλκμααρ επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και με υπογραφή του Βαγγέλη Παυλίδη πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League. Το εισιτήριο πήραν επίσης Γουέστ Χαμ, Νις και Άντερλεχτ. Η Φιορεντίνα επικράτησε 4-1 της Σίβασπορ των Γούτα και Χαρίση μέσα στην Τουρκία και με συνολικό σκορ 5-1 πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League. Στους οκτώ και η Λεχ.

Η Άλκμααρ του Παυλίδη και του Χατζηδιάκου συνεχίζει το ευρωπαϊκό της ταξίδι. Η ολλανδική ομάδα επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και σε συνδυασμό με τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Conference League.

Στο 21ο λεπτό ο Φελίπε Άντερσον άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε το πρώτο παιχνίδι για τη Λάτσιο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και πήραν προβάδισμα πρόκρισης χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Γέσπερ Κάρλσον.

Η Άλκμααρ κλείδωσε την πρόκριση με ελληνική υπογραφή. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος γύρισε από τα αριστερά στον Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος με ένα υπέροχο τελείωμα έγραψε το 2-1.

Άνετη πρόκριση για την Γουέστ Χαμ επί της ΑΕΚ Λάρνακας.

Η Γουέστ Χαμ δεν συνάντησε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League. Τα σφυριά επικράτησαν 4-0 της ΑΕΚ Λάρνακας με το συνολικό σκορ να είναι 6-0.

Ο Σκαμάκα άνοιξε το σκορ στο 20', με τον Λεντές να αποβάλλεται στο 45' και να αφήνει τους Κυπρίους με δέκα παίκτες. Η Γουέστ Χαμ τελείωσε το ματς νωρίς στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ από τον Μπόουεν στο 47' και στο 49'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μουμπάμα στο 65'.

Η Νις στα προημιτελικά.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Conference League τσέκαρε και η Νις. Οι Γάλλοι επικράτησαν 3-1 της Σέριφ και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τους οκτώ με συνολικό σκορ 4-1.

Ο Λαμπόρντ άνοιξε το σκορ για τη Νις στο 30', ενώ ο Μοφί έβαλε στέρεες βάσεις πρόκρισης για τους Γάλλους. Ο Ταπσόμπα στο 54' έβαλε ξανά τους Μολδαβούς στο κόλπο, αλλά ο Μπραϊμί στο 75' "τελείωσε" τη δουλειά.

Ο Σλιμανί οδήγησε την Άντερλεχτ στους 8,άνετα και η Φιορεντίνα.

Η Άντερλεχτ πέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Βιγιαρεάλ. Οι Βέλγοι επικράτησαν 1-0 της Βιγιαρεάλ στην Ισπανία και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα πήραν την πρόκριση.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για το πολυπόθητο γκολ. Ωστόσο, αυτό το πέτυχε ο Σλιμανί, έπειτα από ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Η Φιορεντίνα βρίσκεται στα προημιτελικά του Europa Conference League. Οι Ιταλοί επικράτησαν 4-1 της Σίβασπορ και με συνολικό σκορ (5-1) τσέκαραν την πρόκριση στους 8.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τον Χάρη Χαρίση στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής στην προσπάθειά του να προλάβει να κόψει μία μπαλιά γύρισε το πόδι του και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Η Σίβασπορ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής από τον Γεσίλγιουρτ.

Η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμό και στο 44ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει και να αποκτήσει ξανά προβάδισμα πρόκρισης. Οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο Καμπράλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά την αρχική απόκρουση του Βουράλ.

Η Φιορεντίνα σφράγισε την πρόκριση στο 62ο λεπτό. Ο Μαντραγόρα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 78' ο Γούτας προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι, αλλά έβαλε αυτογκόλ. Στο 89ο λεπτό ο Καστροβιλί διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 81', καθώς ο Αρσλάν κλώτσησε στο πρόσωπο τον αντίπαλό του.

Πρόκριση για Λεχ.

Η Λεχ Πόζναν πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά μετά το 3-0 απέναντι την Τζουγκάρντεν. Οι Πολωνοί είχαν το προβάδισμα με 2-0 από το πρώτο παιχνίδι και ουσιαστικά στη Σουηδία σφράγισαν την πρόκριση.

Μάλιστα, τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα για την Τζουγκάρντεν, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 44', όταν ο Ντάνιελσον αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Μαρκίβσκι άνοιξε το σκορ στο 77', ενώ οι Κβεκβεσκίρι (90+1') και Σκοράς (90+2') ανέβασαν τον δείκτη του σκορ.

Το πρόγραμμα των 16 του Europa Conference League:

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ:

• Λάτσιο - Άλκμααρ 1-2 (18' Πέδρο / 45' Παυλίδης, 62' Κέρκεζ)
  • ΑΕΚ Λάρνακας - Γουέστ Χαμ 0-2 (36', 45+1' Αντόνιο)
  • Σέριφ - Νις 0-0 (45+3' Αμραουί)
  • Άντερλεχτ - Βιγιαρεάλ 1-1 (57' Ντρέγερ / 28' Τριγκέρος)
  • Γάνδη - Μπασακσεχίρ 1-1 (35' Όρμπαν / 16' Οκάκα)
  • Φιορεντίνα - Σίβασπορ 1-0 (69' Μπαράκ)
  • Λεχ - Τζουργκάρντεν 2-0 (39' Μίλιτς, 82' Μαρτσίνσκι)
  • Βασιλεία - Σλόβαν 2-2 (6' Αμντούνι, 40' Ζεκίρι / 17' Μεντβέντεφ, 70' Αμπουμπακάρι)

• Άντερλεχτ

* Η κλήρωση των προημιτελικών, ημιτελικών και τελικού θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή στις 15:00 στα γραφεία της UEFA στη Νιόν.