20/4/11

Καβάλα - ΠΑΟΚ 68-73

Μετά από συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ο ΠΑΟΚ πέτυχε το διπλό με αντίπαλο την Καβάλα νικώντας με σκορ 68-73 για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου με αντεπίθεση διαρκείας στο β΄ημίχρονο κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει μία νίκη κυρίως γοήτρου καθώς ούτως ή άλλως είχε τερματίσει στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας τερμάτισε η Καβάλα η οποία θα αντιμετωπίσει και πάλι τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ του πρωταθλήματος καθώς η ομάδα του Μαρκόπουλου τερμάτισε 3η.
σορροπία υπήρξε στα ριμπάουντ (33-34) και τα λάθη (13-12), όμως ο ΠΑΟΚ με 8/20 τρίποντα πήρε πολλές λύσεις από τα 6.75μ. και κατάφερε να γυρίσει ένα ματς στο οποίο δεν μπήκε καλά και συνεχώς ακολουθούσε στο σκορ.

Λίγη ώρα πριν ξεκινήσει ο αγώνας στο κλειστό της Καλαμίτσας είχαμε κάποιες συμπλοκές ανάμεσα στα ΜΑΤ και τους οπαδούς του ΠΑΟΚ που σύμφωνα με πληροφορίες προσπάθησαν να μπουν χωρίς εισιτήρια στο γήπεδο. Τελικά, τα πράγματα ηρέμησαν μετά από μερικά λεπτά και το τζάμπολ έγινε κανονικά.

Με τον Παλάσιο να δείχνει ορεξάτος από το ξεκίνημα, η Καβάλα προηγήθηκε με 7-4, όμως στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Ντόζιερ ισοφάρισε σε 9-9. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ (11-11, 13-13). Τελικά, το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με βραχεία κεφαλή υπέρ των γηπεδούχων που προηγούνταν με 16-15. Ένα σκορ που οφειλόταν κυρίως στην καλή άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη η οποία είχε κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ (11-5) και διατηρούσε το προβάδισμα χάρη στα δίποντα της (6/12), καθώς από τα 6.75μ. είχε 0/41 σουτ.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 το οποίο τους επέτρεψε να ξεφύγουν με 26-15 χτίζοντας μία διαφορά που κράτησαν καθ' όλη τη διάρκεια της β' περιόδου. Ο Παλάσιο ήταν ασταμάτητος και σφυροκοπούσε αδιάκοπα το αντίπαλο καλάθι. Στο 15' έγραψε το 30-17 και έστειλε τη διαφορά στο +13, ενώ ένα λεπτό αργότερα εκτοξεύτηκε και στους 15 (34-19).

Παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας βρει πλέον λύσεις και από το τρίποντο, η Καβάλα έκανε το 37-22 στο 17' και στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα επιμέρους 14-7 με το οποίο κατάφερε και μείωσε σε 44-36 πριν φύγει για τα αποδυτήρια.

Πέταγε φωτιές ο Μάρσαλ

Στο β' ημίχρονο οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ, Μάρσαλ και Ντόζιερ αποφάσισαν να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους και να γυρίσουν το ματς. Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (45-38, 47-40) και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Δέδα πλησίασαν στους τέσσερις (47-43). Ακολούθησε ένα 4-0 το οποίο αρκούσε για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι σε 47-47.

Η Καβάλα ξέφυγε με  51-47 όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις για να ισοφαρίσει. Το 52-51 του γ΄δεκαλέπτου έγραψε ο Παλάσιο με 1/2 βολές ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Στο μεταξύ είχε αποβληθεί με ντισκαλιφιέ ο Δέδας

Στην καθοριστική περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 64-69, όμως ο Γιόροβιτς με δύο ζευγάρια ελεύθερων βολών μείωσε σε 68-69. Ωστόσο από εκεί και πέρα η Καβάλα δεν ξαναπέτυχε καλάθι καθώς ούτε ο Γιόροβιτς, ούτε ο ΜακΙντος βρήκαν στόχο.

Στα 12'' ο Στίγκερς ήταν άστοχος στις βολές που εκτέλεσε ενώ στη συνέχεια τον μιμήθηκε και ο Καραποστόλου που με τη σειρά του είχε 0/2. Με τρίποντο ο Μάρσαλ έγραψε το τελικό σκορ του αγώνα (68-73) ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο ένα ακόμα προσωπικό του πάρτι (27 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 44-36, 52-51, 68-73.

Καβάλα (Πρίφτης): Μάρσαλ 6, Παλάσιο 13, Κοστόφ, Στεφανίδης 6, Σίμονς 13, Γεωργάκης 4, Γιόροβιτς 9, Καραποστόλου 4, Αγγελόπουλος 13(1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 27(2), Κρίστμας 8(2), Αράπης, Αποστολίδης, Δέδας 8(2), Ντόζιερ 9, Στίγκερς 14(2), Μπούλιαν 5, Καλλές 2.