24/11/12

7η Aγωνιστική A1 : Ηλυσιακός - Πανιώνιος 69-75

Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο με ανατροπή επί του Ηλυσιακού, καθώς επιβλήθηκε με 75-69 στο κλειστό των Ιλισίων. Νικηφόρο το ντεμπούτο του Σφαιρόπουλου!
Ο Πανιώνιος άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης εβδομάδας από το Ρέθυμνο, νικώντας με 75-69 τον Ηλυσιακό για την 7η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.
Στο ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Πανιώνιος κατάφερε να φύγει με το "διπλό" από το κλειστό των Ιλισίων, γυρνώντας το παιχνίδι από το -11 (56-45).
Αυτή ήταν η 5η νίκη για τον Πανιώνιο, που έδειξε να ξαναβρίσκει τον καλό του εαυτό... Στην αντίπερα όχθη, ο Ηλυσιακός παραμένει σε πολύ δύσκολη κατάσταση, καθώς ούτε με τον Γιώργο Ζευγώλη στον πάγκο του κατάφερε να φτάσει στη 2η νίκη του στο πρωτάθλημα.
Κι αυτό γιατί έχασε τη συγκέντρωση του όταν προηγήθηκε με 11 πόντους και δέχτηκε γρήγορα ένα σερί 9-0. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (29-36) και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το 75% στα δίποντα, αφού ακόμα και στις βολές σούταραν με μόλις 55% για εντός έδρας παιχνίδι, ενώ έξω από τα 6.75μ. είχαν το ισχνό 14%.

Ο Ηλυσιακός κέρδισε τις εντυπώσεις στο ξεκίνημα του α' δεκαλέπτου, καθώς προηγήθηκε με 6-2 μετά από ένα καλάθι του Αράπη, ενώ ο Χάμπτον έκανε το 8-2. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στη συνέχεια με 10-4, όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε και ο Μπούκερ ισοφάρισε σε 14-14.
Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ στο τέλος του α' δεκαλέπτου, χάρη στην ευστοχία τους από τα τρίποντα που τους βοηθούσαν να μένουν στο ματς (2/3 σουτ). Τελικά, ο Γιώργος Μπόγρης με 1/2 βολές έκανε το 16-17 στο 10ο λεπτό.
Η καλή απόδοση του Πανιωνίου είχε και συνέχεια, καθώς κράτησε την μπάλα, είχε καλή κυκλοφορία και τελικά έκανε το 21-25 στο 15', ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με 4 πόντους. Με επιμέρους 14-6 οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται σε 35-31.
Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε με τον Παππά ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους, κάνει έκανε το 35-36 στο 1.10'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το προβάδισμα, πάντως για τους φιλοξενούμενους ήταν πρόσκαιρο, καθώς οι Σπανός και Τζόουνς έκαναν το 40-36 στο τέλος του ημιχρόνου, στέλνοντας τον Ηλυσιακό στα αποδυτήρια στο +4.

Ξέφυγε ο Ηλυσιακός, αντέδρασε ο Πανιώνιος

Στην επανάληψη, ο Ηλυσιακός έδειξε πιο αποφασισμένος, ενώ ο Πανιώνιος έδειχνε να μην έχει συγκέντρωση στο παιχνίδι του. Το 42-36 έγραψε ο Χάμπτον ο οποίος έδειχνε ασταμάτητος. Στο 24' ο Σφαιρόπουλος υποχρεώθηκε να πάρει τάιμ άουτ με το σκορ στο 44-38.
Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +9 (47-38), όμως η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση. Μείωσαν σε 47-42 και 49-44 με τους Παππά και Μπόγρη. Τα εύστοχα σουτ του Χάμπτον και του Σκοτ έδωσαν την ευκαιρία στον Ηλυσιακό να ξεφύγει και πάλι. Μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 11 πόντους μετά από βολές του Σπανού που έγραψε το 56-45.
Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη έχασαν τη συγκέντρωσή του κι έδωσαν την ευκαιρία στον Πανιώνιο να τρέξει ένα σερί 9-0 με το οποίο έγραψε το 56-54 με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου. Ο Παππάς με κρύο αίμα στο τέλος του χρόνου επίθεσης, έδωσε και πάλι ευκαιρία στην ομάδα του που απάντησε γρήγορα κυρίως με τον Πέιν.

Ντέρμπι για γερά νεύρα...

Το παιχνίδι ήταν πια ντέρμπι για γερά νεύρα στο δ' δεκάλεπτο. Ο Ηλυσιακός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 33' (56-55, 58-57) μέχρι που ο Πέιν έκανε με δύο διαδοχικά δικά του σουτ το 60-63.
Ο τελευταίος ήταν το κλειδί για τους "κυανέρυθρους", καθώς πέτυχε και το επόμενο καλάθι για τον Πανιώνιο, ενώ ο Μπούκερ έγραψε το 61-67 στο 36', δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Από την άλλη, ο Ηλυσιακός έχανε τα σουτ, αλλά διατήρησε την ψυχραιμία του και μείωσε σε 65-67 μετά από βολές του Αποστολίδη.
Πάντως, μία προσωπική ενέργεια του Γιάνκοβιτς που κάρφωσε την μπάλα, έφερε και πάλι τον Πανιώνιο στο +4 (65-69). Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως οι Δορκοφίκης και Αποστολίδης είχαν συνολικά 2/4 βολές. Στα 25'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Νίκος Παππάς βρέθηκε στη γραμμή των βολών με τη σειρά κι έκανε το 67-71 και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-36, 56-54, 69-75.
Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Καυκής 1, Αράπης 4, Χάμπτον 21(1), Αποστολίδης 8(1), Χατζής 2, Σπανός 4, Δορκοφίκης 7, Σκοτ 11(1), Τζόουνς 11, Παραγυιός.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 10, Αθηναίου, Γκιμπς 7(1), Μίλμπουρν 3(1), Αθανασούλας 1, Μπατής 5(1), Γιάνκοβιτς 7, Παππάς 15(2), Ντραγκίσεβιτς 1, Μπούκερ 21.