19/9/13

Προ-Hμιτελικά Ευρωμπάσκετ 2013 : Λιθουανία - Ιταλία 81-77

Forza... Lietuva! (81-77, pics)
Η Λιθουανία έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Ιταλίας με 81-77 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ. Αντίπαλος στους "4" η Κροατία.
Η Λιθουανία νίκησε την Ιταλία για τα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με 81-77 και πήρε το τέταρτο και τελευταίο "εισιτήριο" για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έκαναν ένα σερί 17-0 στα τέλη της τρίτης περιόδου και μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα.
Με αυτόν τον τρόπο η Λιθουανία επέστρεψε στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ μετά το 2007, όταν και είχε τερματίσει στην τρίτη θέση, κερδίζοντας στη μάχη για το χάλκινο μετάλλιο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Αντίπαλος της Λιθουανίας στα ημιτελικά θα είναι η Κροατία.
Ο πρωταγωνιστής:
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάντας Καλνιέτις, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με 0/2 βολές, 7/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα, ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Οι Λιθουανοί μοίρασαν 19 ασίστ στο παιχνίδι, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα και παίρνοντας το "εισιτήριο" για τα ημιτελικά.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού ο Καλνιέτις κάνει λάθος πάσα, παίρνει τη μπάλα ο Αραντόρι, ο οποίος κάνει βήματα και χάνει την μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ιταλία να μειώσει (76-70 ήταν το σκορ) και να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης.
Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας έτρεξαν, πήραν επιθετικά ριμπάουντ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 22-15. Στη συνέχεια, πάντως τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι Ιταλοί ισορρόπησαν τον αγώνα, με τον Μάρκο Μπελινέλι να διαμορφώνει το 40-39, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στην τρίτη περίοδο, όμως τα πράγματα άλλαξαν, με τους Ιταλούς να ανεβάζουν την απόδοση τους και να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 57-58 για τους Ιταλούς, οι οποίοι πάντως σε εκείνο το σημείο έδειξαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην επίθεση. Οι Λιθουανοί, λοιπόν με ένα σερί 17-0 πέρασαν μπροστά και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα που ισοδυναμεί με την πρόκριση στα ημιτελικά (81-77).
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 40-39, 57-58, 81-77.
Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας 7, Καλνιέτις 17(1), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 9(1), Ματσιούλις 13, Σεϊμπούτις 17, Κλέιζα 5, Κ. Λαβρίνοβιτς, Πόσιους 11(3), Βαλαντσιούνας 2.
Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15(1), Ροσέλι, Μέλι 2, Μπελινέλι 22(2), Ντίνερ 7(1), Κουζίν 4, Ντατόμε 10(2), Τσιντσαρίνι 11.