19/9/13

Προ-Hμιτελικά Ευρωμπάσκετ 2013 : Κροατία-Ουκρανία 84-72

«Γεια σου μετάλλιο» για Κροατία! (84-72, vid)
Ιστορική ημέρα για την Κροατία που μετά από 18 χρόνια επιστρέφει στην κορυφαία τετράδα του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Επικράτησε με 84-72 της Ουκρανίας στον προημιτελικό και περιμένει το νικητή του αγώνα Ιταλία-Λιθουανία.
Μετά από 18 χρόνια, η Κροατία επιστρέφει στην ελίτ του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα επικράτησαν με 84-72 της Ουκρανίας στον γ' προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ.
Οι Κροάτες πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκρισή τους στους "4" μετά από 18 ολόκληρα χρόνια. Πλέον, περιμένουν τον αντίπαλό τους από τον αγώνα Λιθουανία-Ιταλία.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Κρούνοσλαβ Σίμον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Κροατίας, τελειώνοντας το παιχνίδι με 23 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής. Ήταν εξαιρετικός από τα 6.75μ. με 5/8 τρίποντα και καθοριστικός στην διεύρυνση της διαφοράς στο β' δεκάλεπτο. Μάζεψε επίσης 2 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, ενώ έκανε και 2 λάθη.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 17 λάθη της Ουκρανίας σε συνδυασμό με το 13,6% στα τρίποντα, ήταν καταδικαστικά. Οι παίκτες του Μάικ Φρατέλο δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στα 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Σάριτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έγραψε το 75-61 και ουσιαστικά έκοψε την φόρα των Ουκρανών που πάλευαν για να μείνουν μέσα στο παιχνίδι.
H Ουκρανία αρχικά έδειξε να παίζει χωρίς άγχος και προηγήθηκε με 10-5 στο 4ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο, οι παίκτες του Ρέπεσα απάντησαν με σερί 9-0 με το οποίο προηγήθηκαν 14-12 και το παιχνίδι ισορρόπησε. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες στους 22 πόντους, ωστόσο η συνέχεια βρήκε τους Κροάτες να ξεφεύγουν μετατρέποντας το 27-28 σε 44-29, με ένα επιμέρους 17-1. Η Κροατία βρέθηκε στο +16 στο ημίχρονο (51-35), σουτάροντας με 54,5% στα τρίποντα κι έχοντας έναν εξαιρετικό Σίμον στην επίθεση.
Στη συνέχεια και αφού η Κροατία βρέθηκε να προηγείται και με 19 πόντους διαφορά (61-42), η Ουκρανία αντέδρασε και πλησίασε στους 9 πόντους (70-61). Ένα τρίποντο του Σάριτς στο 32΄έδωσε και πάλι αέρα 14 πόντων στους Κροάτες και ψαλίδισε τις ελπίδες των Ουκρανών. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Κροάτες να έχουν επικρατήσει με 84-72 και τον Ούκιτς να ζητάει από τον κόσμο να ξεσηκωθεί στις εξέδρες.
Τα δεκάλεπτα: 22-22, 51-35, 70-61, 84-72.
Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Ντρέιπερ, Μπογκντάνοβιτς 14, Σάριτς 7(1), Ρούντεζ 7(1), Ούκιτς 9(1), Σίμον 23(5), Μάρκοτα 12(2), Ζόριτς.
Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβονόφ, Τζέτερ 19(1), Μίσουλα 2, Γκλάντιρ 13(1), Λίποβι 7, Νατιάζχο 10(1), Ζαμπιρτσένκο 2, Κορνιγιένκο 4, Ζαϊτσεφ, Κράβτσοφ 15.