23/3/14

22η Αγωνιστική Α1 : Ίκαρος Χαλκίδας- Παναθηναϊκός 64-85

Παίζοντας με μεγαλύτερη ενέργεια στο β' ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Χαλκίδα, νικώντας με 85-64 του Ικάρου και έφτασε το 21-1 στο πρωτάθλημα.
Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 21η του νίκη στη Basket League ΟΠΑΠ, περνώντας νικηφόρα κι από τη Χαλκίδα, όπου επιβλήθηκε με 85-64 του τοπικού Ικάρου.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη οι "πράσινοι" έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και είχαν υπομονή στην επίθεση, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.
Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού από τότε που ο Φραγκίσκος Αλβέρτης ανέλαβε την τεχνική ηγεσία. Πλέον οι "πράσινοι" έχουν το πολύ σπουδαίο παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα, στη Βαρκελώνη. Αυτό που ευχαρίστησε πάντως τον 40χρονο κόουτς είναι η συγκέντρωση που έβγαλαν οι παίκτες του στο β' ημίχρονο όταν και δέχτηκαν συνολικά 22 πόντους.
Ο πρωταγωνιστής:
Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Μάικ Μπράμος πυροβόλησε από τα 6.75μ. πετυχαίνοντας 4/5 τρίποντα. Συνολικά τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη σε λιγότερο από 27 λεπτά αγώνα (26:42'').
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο σερί 13-0 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός με το καλημέρα στο β' ημίχρονο, η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων και οι "πράσινοι" παίζοντας με την απαιτούμενη σοβαρότητα έφτασαν εύκολα στην επικράτηση.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 40 ριμπάουντ του Παναθηναϊκού δείχνουν διάθεση και όρεξη από τους παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη, ενώ και οι 22 πόντοι παθητικό στο β' ημίχρονο ήταν καθοριστικό στοιχείο στην εξέλιξη του αγώνα.
Με καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός με τους Ούκιτς, Μπράμος και Φώτση να ευστοχούν έξω από τα 6.75μ., παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ωστόσο, το αντίπαλο δέος άκουγε στο όνομα του Γιάννη Γκαγκαλούδη ο οποίος κόντρα στην πρώην ομάδα του ξεκίνησε με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα στο α' δεκάλεπτο. Η μεγαλύτερη διαφορά υπήρξε μετά το τρίποντο του Μπράμου που έκανε το σκορ 17-9 στο 8ο λεπτό του αγώνα, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-22 σε ένα ματς που οι "πράσινοι" είχαν 5/7 δίποντα και 4/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 9 ριμπάουντ αλλά 5 λάθη (έναντι ενός).
Η συνέχεια βρήκε τον Ίκαρο να ακολουθεί κατά πόδας τον Παναθηναϊκό και τον Γκαγκαλούδη να κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι, φτάνοντας τους 14 πόντους (35-39). Οι "πράσινοι" σε εκείνο το σημείο έχασαν λίγο τη συγκέντρωσή τους και έτσι οι γηπεδούχοι σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά μειώνοντας σε 38-42. Ο Σπανός με τρίποντο ισοφάρισε στο τέλος του ημιχρόνου σε 42-42 και ξεσήκωσε τον κόσμο του Ικάρου, με τον νεαρό να ευστοχεί μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος στο παρκέ και με σερί 13-0 κατάφερε μέσα σε ένα τρίλεπτο να γυρίσει την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ του. Ο Φώτσης με τρίποντο έγραψε το 42-55, ο Γιαπλές πήρε τάιμ άουτ και οι "πράσινοι" αισίως έφτασαν τα 9/15 τρίποντα. Το επιμέρους σκορ στο γ' δεκάλεπτο έφτασε το 26-11 κι έτσι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη γ' περίοδο με προβάδισμα 15 πόντων (53-68).
Το μόνο που απέμενε ήταν ο Παναθηναϊκός να δείξει σοβαρότητα για να μην είχε πάλι το θέμα που αντιμετώπισε με τον Ηλυσιακό. Έτσι κι έγινε... Μετά το 59-70 ακολούθησε ένα σερί 9-0 από πλευράς Παναθηναϊκού...
Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 53-68, 64-85.
Ίκαρος (Γιαπλές): Ρόμπερσον 12(2), Γουντολ 1, Άσκα 14, Μανωλόπουλος 8(2), Σάτον 4, Γκαγκαλούδης 15(4), Σπανός 5(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 5(1), Μπέμπης.
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 16(4), Κάρι 5(1), Φώτσης 12(4), Ούκιτς 11(1), Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης, Παππάς 10(2), Γιάνκοβιτς 8, Ματσιούλις 5, Ράιτ 6.