28/10/14

3η Αγωνιστική (ΣΤ' Όμιλος) EuroCup : Λοκομοτίβ Κουμπάν - ΠΑΟΚ 87-46

Όλα του… ΠΑΟΚ δύσκολα!
Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 87-46 και έτσι τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα για φέτος.
Τέλος στο νικηφόρο σερί του ΠΑΟΚ (ο "Δικέφαλος" είχε πέντε συνεχόμενες νίκες σε επίσημα ματς)... Η Λοκομοτίβ Κουμπάν κέρδισε εύκολα στη Ρωσία τους "ασπρόμαυρους" με 87-46 και έτσι τους υποχρέωσε στην πρώτη τους φετινή ήττα.
Μαργαρίτης και Χαραλαμπίδης έπαιξαν πολύ λίγο καθώς αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού στην διάρκεια του αγώνα (o πρώτος έχει πρόβλημα στους προσαγωγούς και ο δεύτερος υπέστη διάστρεμμα) ενώ να σημειωθεί πως συνεχίστηκε η κακή παράδοση του ΠΑΟΚ στη Ρωσία (12 ήττες σε 14 ματς) όπου το τελευταίο "διπλό" του ήταν την σεζόν 1999-2000, όταν κέρδισε (71-82) την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας 15 πόντους και βοηθώντας έτσι την Λοκομοτίβ Κουμπάν με το τέλος αυτού (45-26 στο 20') να έχει βάλει τις βάσεις για την νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν πέτυχε καλάθι αλλά είχε φροντίσει να κάνει πολλή δουλειά στο πρώτο μέρος.

Ο αριθμός:

O ΠΑΟΚ έκανε κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο, κατά την διάρκεια του οποίου δέχτηκε 27 πόντους από την Λοκομοτίβ Κουμπάν (ο "Δικέφαλος" πέτυχε 12 πόντους) και έτσι αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο για να βρεθεί στο -19 στο ημίχρονο (45-26).

Ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και στο 4' ήταν μπροστά με 2-8 (με έξι πόντους από τον Βον) αλλά γρήγορα οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 8-8. Η Λοκομοτίβ πέρασε μπροστά με 12-10 και πήρε ένα +5 στο 6' (16-11). Στο 8' έγινε το 18-11, ο Κακαρούδης μείωσε σε 18-14 και αυτό ήταν το σκορ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στην δεύτερη περίοδο η Λοκομοτίβ μπήκε... φορτσάτη με αποτέλεσμα στο 12' να πάρει αέρα 11 πόντων (27-16) ενώ στο 13' ήταν στο +15 (31-16). Ο "Δικέφαλος" ήταν έξω από τα νερά του, βρέθηκε στο -19 (36-17) και αργότερα στο -21 (43-22), για λήξει τελικά το ημίχρονο με σκορ 45-26.
Ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 47-30 αλλά οι Ρώσοι "πάτησαν" γκάζι και στο 25' είχαν πάρει διαφορά 23 πόντων (53-30). Ο Κακαρούδης (11 πόντους) μείωσε σε 53-33, με σερί 7-0 από πλευράς Ρώσων "γράφτηκε" το 60-33 στο 29' ενώ στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν στο -29 (62-33).
Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 65-33 ενώ στο 32' ο Μάιλς έκανε το 72-35. Το ματς φυσικά είχε κριθεί όσον αφορά τον νικητή, με την Λοκομοτίβ να προσπαθεί να "ανεβάσει" κι άλλο την διαφορά.
Τα δεκάλεπτα: 18-14, 45-26, 62-33, 87-46.
ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαζάρεβιτς): Ράντολφ 11 (1), Γκριγκόριεφ 15 (3), Μπράουν 14 (1), Χέντριξ 6 (9 ριμπ.), Μάιλς 6 (7 ριμπ., 6 ασ.), Κολιούσκιν 2, Μπαλάσοφ 4, Ζούμπκοφ 9 (1), Ζουκανένκο 2, Κουρμπάνοφ3 (1), Σιμόν 15 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 1, Λιάπης 4, Χαραλαμπίδης, Κάρτερ 6 (1), Κακαρούδης 11 (2), Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης, Κώττας, Όντουμ 2, Βον 12, Σαλούστρος 8.