26/1/16

4η Αγωνιστική (4ος Όμιλος) "ΦΑΣΗ 32" EuroCup : Όλντενμπουργκ - ΠΑΟΚ 83-71

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός κόντρα στην Όλντενμπουργκ, ηττήθηκε με 83-71 και πλέον μοιάζει πολύ δύσκολο να αποφύγει τον αποκλεισμό στο Eurocup, εκτός κι αν υπάρξουν διάφοροι συνδυασμοί αποτελεσμάτων στο εξής.
Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Όλντενμπουργκ καθώς ήταν κάκιστος. Ο "Δικέφαλος" ηττήθηκε από την γερμανική ομάδα εκτός έδρας με σκορ 83-71, σε ένα παιχνίδι που είχε την συμπαράσταση οπαδών του (φώναζαν συνθήματα ακόμη και όταν ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ πίσω στο σκορ).
Οι ελπίδες των "ασπρόμαυρων" για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup είναι πλέον πολύ λίγες και χρειάζονται συνδυασμοί αποτελεσμάτων για να τα καταφέρει ο ΠΑΟΚ, κάτι που φαντάζει πολύ δύσκολο με τα τωρινά δεδομένα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Κρις Κράμερ προκάλεσε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους και είχε 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Ο ΠΑΟΚ ήταν στην κυριολεξία τραγικός στην τρίτη περίοδο και βρέθηκε να χάνει με 25 πόντους στο 30' (74-49) με ένα επιμέρους σκορ 26-10 στο τρίτο δεκάλεπτο.
Ο αριθμός:
Η Όλντενμπουργκ είχε ένα +9 στο ημίχρονο (48-39) έχοντας πετύχει 9 τρίποντα. Δηλαδή είχε πάρει τους 27 από τους 48 πόντους της με εύστοχα σουτ από τα 6.75 (συγκεκριμένα είχε 9/18). Οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/28 τρίποντα.
H Όλντενμπουργκ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο 2' με 6-1 αλλά με πέντε σερί πόντους του Χάτσερ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 6-6. Ο Βασιλειάδης διαμόρφωσε το 6-8 ενώ στο 4' (8-8) ο Σχορτσανίτης είχε χρεωθεί με το δεύτερό του φάουλ και αυτό ήταν πρόβλημα για τον "Δικέφαλο". Οι Γερμανοί πήραν ξανά το προβάδισμα (11-8 λίγο πριν το 5') αλλά με σερί 2-7 οι "ασπρόμαυροι" πέρασαν μπροστά (13-15). Ο Χάτσερ (οχτώ πόντους) με καλάθι και φάουλ "έγραψε" το 15-18 και μετά ο Αμερικανός ήταν ο "υπεύθυνος" για το 15-20 (7'). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε ανάλογη συνέχεια (21-21) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 24-24.
Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι (29-24, με 8-0 σερί μετά το 21-24) στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και αυτό ανάγκασε τον Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 32-29, μετά διαμόρφωσε το 32-31 και ο Σχορτσανίτης "έγραψε" το 32-33 (0-7 σερί για τους "ασπρόμαυρους"). Η Ολντενμπουργκ βρήκε τις λύσεις μετά (37-36) και προκαλούσε πολλά προβλήματα με εύστοχα τρίποντα (είχε επτά συνολικά) με αποτέλεσμα να πάρει ένα +4 (40-36). Η Ολντενμπουργκ πάλι "χτύπησε" με σουτ από τα 6.75 (43-39) και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν στο -9 (48-39 με τρίποντο στην εκπνοή).
Η γερμανική ομάδα πήραν αέρα 11 πόντων (50-39), ο Σχορτσανίτης στο 22' πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ (50-41) στο δεύτερο ημίχρονο και ο "Σόφο" έκανε το 53-43). Ο "Δικέφαλος" έδειχνε... χαμένος και στο 24' ήταν πίσω με 15 πόντους (58-43) και ο Ντάγκινς "έγραψε" το 61-43 (πολύ κακός αμυντικά ο "Δικέφαλος" που είχε δεχτεί 11 τρίποντα). Οι Γερμανοί έφτασαν στο +23 (66-43 στο 26'), ο Κακαρούδης "ξεκόλλησε" τους "ασπρόμαυρους" (66-46) και στο 29' έγινε το 69-48 από τον Μαργαρίτη. Τελικά στο τέλος της τρίτης περιόδου η Ολντενμπουργκ κέρδιζε με 74-49.
Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο ΠΑΟΚ ήταν πάρα πολύ κακός και δεν έδειχνε πως μπορούσε να "αντιδράσει". Η Ολντεντμπουργκ έφτασε στο +27 (78-51), ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 78-58 και οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη ένα τρίποντο στον αγώνα (81-58). Οι "ασπρόμαυροι" προσπαθούσαν να κατεβάσουν την διαφορά στην συνέχεια και ηττήθηκαν με 83-71.
Τα δεκάλεπτα: 24-24, 48-39, 74-49, 83-71.
Όλντενμπουργκ (Ντρίγεντσιτς): Κράμερ Κ. 23 (2), Μασάντο 1, Βίμπεργκ 3 (1), Κράμερ Ν. 2, Σμόλντερς 3, Λόκχαρτ 4, Πόλντινγκ 12 (4), Αλεξάντροφ 12 (2), Σβέτθελμ 7 (2), Κβάλε 4, Ντάγκινς 12 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 5 (1), Λιάπης 4 (1), Βασιλειάδης 10 (2), Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 8 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Σχορτσανίτης 7, Ντούβνιακ 11 (2), Μάρκοβιτς 11, Χάτσερ 10 (1).