21/12/16

10η Aγωνιστική Basketball Champions League : ΠΑΟΚ - Βαρέζε 78-69

O ΠΑΟΚ δεν έθελξε με την απόδοση του αλλά κατάφερε να νικήσει χωρίς πολλά προβλήματα τη Βαρέζε 78-69, φτάνοντας τις πέντε νίκες σε 10 αγώνες στο Basketball Champions League.
'Aλλη μία νίκη στην προσπάθεια που κάνει να προκριθεί στα Playoffs του Basketball Champions League πρόσθεσε ο ΠΑΟΚ. Ο "δικέφαλος" ήταν όσο καλός χρειαζόταν ώστε να νικήσει την ουραγό του 3ου ομίλου Βαρέζε με 78-69 και να ανεβάσει τον απολογισμό του στο 50% (5-5), με τέσσερις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.
Ο MVP
Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ έβαλε “μεγάλα” καλάθια και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης έδωσε μεγάλες βοήθειες όσο έπαιξε, ωστόσο ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Κιθ Κλάντον. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν η “κολώνα” του “δικεφάλου” κάτω από τα δύο καλάθια. Πέτυχε 15 πόντους με 7/12 σουτ, μάζεψε 11 ριμπάουντ και είχε ακόμα 4 κλεψίματα και 3 ασίστ, καθώς και τον καλύτερο απολογισμό μεταξύ των 20 παικτών που αγωνίστηκαν στο δείκτη αξιολόγησης (24).
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Το πιο σημαντικό στοιχείο του αγώνα ήταν τα... σκουπίδια. Ο ΠΑΟΚ μάζεψε 50 ριμπάουντ συνολικά και 20 επιθετικά, γεγονός που του επέτρεψε να ελέγξει τον αγώνα σχεδόν καθόλη τη διάρκεια του. Ο "δικέφαλος" πέτυχε μάλιστα και 50 ποντους μέσα από τη ρακέτα, παρά την παρουσία των αθλητικών ψηλών της Βαρέζε (και ειδικά του Νορβέλ Πελ, που έμοιαζε με σκιάχτρο) κάτω από το ιταλικό καλάθι.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ:
Στο ξέσπασμα που έκανε ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι “μελανόλευκοι” μετέτρεψαν το 51-51 σε 63-51 χάρις σε ένα σερί 12-0, το οποίο ουσιαστικά έκανε όλη τη διαφορά στο παιχνίδι. Η Βαρέζε δεν έριξε ποτέ τη διαφορά κάτω από τους πέντε πόντους από εκείνο το σημείο και μετά.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το ματς έχοντας πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και κατάφερε να ελέγξει από νωρίς το παιχνίδι χάρις στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Πάντως, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν μπόρεσε ποτέ να ξεφύγει με περισσότερους από 3-4 πόντους διαφορά. Η Βαρέζε δεν έκανε ούτε ένα λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε κολλημένη στην πλάτη των “μελανόλευκων” μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να αποσπαστεί για πρώτη φορά με οκτώ πόντους διαφορά (37-29 στο 17') και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 40-34. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο δεν έκανε σχεδόν τίποτα καλά.
Η Βαρέζε μπήκε στο γήπεδο με ένα επιμέρους 9-2, προηγήθηκε με 43-42 για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό και κατάφερε να κρατήσει τον ΠΑΟΚ στους 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Αυτά ήταν τα κακά νέα για τον “δικέφαλο”. Τα καλά; Έπαιξε παράλληλα καλή άμυνα. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκλεισε την τρίτη περίοδο έχοντας ένα ισχνό, πλην όμως σημαντικό προβάδισμα (53-51) και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ένα σερί 10-0, το οποίο του επέτρεψε να ξεφύγει με 63-51 στο 33'. Από εκεί και πέρα ο “δικέφαλος” δεν απειλήθηκε ξανά. Στο 34' η διαφορά ανέβηκε στο +13 (67-54) και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους πέντε πόντους (71-66 στο 38'). Δύο συνεχόμενα καλάθια από τους Σάιμπερτ, Κλάντον δεν άφησαν την ιταλική ομάδα να πλησιάσει περισσότερο.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-34, 50-31, 78-69.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 6ρ., 6ασ., Τσόχλας 3, Τέιλορ 2, Μαργαρίτης 9, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 11 (5/5δ., 8ρ.), Σάιμπερτ 15, Μπράιαντ 5, Πέινερς 11 (6ρ.), Κλάντον 15 (11ρ., 3ασ., 4κλ.).
Βαρέζε (Μορέτι): Τζόνσον 20, Ανοσίκε 5 (10ρ.), Μέινορ 10, Αβράμοβιτς 5, Πελ 10 (10ρ., 5κ.), Μπουλέρι 5, Καβαλιέρο 11, Κάνγκουρ 6, Καναβέζι.