7/1/17

13η Αγωνιστική Α1 : Προμηθέας Πάτρας - Kόροιβος Αμαλιάδας 79-81

Μεγάλο διπλό του Κόροιβου Αμαλιάδας μέσα στην έδρα του Προμηθέα (79-81), που κρατάει ζωντανή την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στη διεκδίκηση της παραμονής στην Stoiximan.gr BasketLeague.
O Kόροιβος Αμαλιάδας πέρασε θριαμβευτικά από την έδρα του Προμηθέα και έδειξε πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει. Οπως άλλωστε όλες οι ομάδες του Ντίνου Καλαμπάκου. Το 79-81 στην Πάτρα κρατάει ζωντανό τον Κόροιβο στη μάχη της παραμονής στην Stoiximan.gr BasketLeague και βάζει σε περιπέτειες τους νεοφώτιστους, που ακόμα ψάχνονται.
Το μεγάλο διπλό του Κόροιβου είχε την υπογραφή των Μάρκελ Σταρκς και Τόντρικ Γκότσερ, που έκαναν τη διαφορά και πέτυχαν μαζί 39 πόντους.
MVP:
Ο Μάρκελ Σταρκς έκανε ντεμπούτο στην Stoiximan.gr BasketLeague και ο Αμερικανός έκανε όλη τη δουλειά στο κρίσιμο σημείο. Είχε 16 πόντους με 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα, μοίρασε 7 ασίστ, πήρε 2 ριμπάουντ, αλλά το πιο σημαντικό απ' όλα ήταν πως στην τελευταία περίοδο έβαλε μεγάλα καλάθια και έδωσε την ασίστ στον Χατζηνικόλα, που έγειρε και την πλάστιγγα υπέρ του Κόροιβου.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 60-54 στο 34' και έδειξε να παίρνει τον έλεγχο του ματς μετά την αντεπίθεση του Κόροιβοι στην τρίτη περίοδο. Λογάρισε όμως τον... ξενοδόχο. Ο Γκότσερ, ο Χολ και ο Σταρκς πέτυχαν μεγάλα τρίποντα, το παιχνίδι γύρισε, με αποκορύφωμα το τρίποντο του Σταρκς (έκανε το 66-70) και την ασίστ του ίδιου στον Χατζηνικόλα για το 71-76. Εκεί τελείωσαν όλα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Τόντρικ Γκότσερ έκανε σπουδαίο παιχνίδι και ήταν ο πολυτιμότερος, αλλά δεν του έκλεβε τη δόξα στο τέλος ο Σταρκς. Είχε 23 πόντους με 2/4 βολές, 3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα σε 23 λεπτά και κράτηζε ζωντανό τον Κόροιβο στη διεκδίκηση της νίκης.
ΤΟ ΜΑΤΣ:
Ο Κόροιβος έκανε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 3-7, αλλά αμέσως ο Προμηθέας απάντησε με σερί 12-0, πέρασε μπροστά με 15-7 κι από εκείνο το σημείο και μετά και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν έχασε τον έλεγχο.
Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-11, με τους γηπεδούχους να δέχονται μόλις 4 πόντους σε 7 λεπτά και να κρατούν τα ηνία χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα.

To σκηνικό δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, δια χειρός Τόντιτς (12 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) έγινε το 32-24 στο 18' και αμέσως μετά με τρίποντο του Μουρ το 35-26 (στο 19'), για να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Προμηθέα στο +7 (35-28).
Ο Προμηθέας με τον Γκίκα να δίνει λύσεις έκανε το 42-30 στο 23', αλλά ο Κόροιβος δεν τα παράτησε και ανέτρεψε εντελώς τα δεδομένα. Οχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου προσπέρασε κι έτσι γράφτηκε το 47-50 στο 30'! Με άλλα λόγια, η ομάδα της Αμαλιάδας έκανε επί μέρους 5-20 μέσα σε 7 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν άμεσα. Με τρίποντα από Κλαρκ και Τόντιτς έκαναν το 59-54 στο 34' . Με τον Σταρκς ο Κόροιβος μείωσε σε 60-59 στο 35' και ισοφάρισε σε 62-62 με τρίποντο του Χολ. Ο Γκότσερ με νέο τρίποντο έγραψε το 62-65 στο 36'. Πάλι ο Σταρκς με μεγάλο τρίποντο έκανε το 66-70 στο 38' , αλλά ο Γκίκας μείωσε σε 69-70 αμέσως μετά.
Ο Σταρκς με προσωπικό καλάθι και με μία ασίστ στον Χατζηνικόλα (γκολ φάουλ) έβαλε μπροστά τον Κόροιβο με 71-76 στα 53'' (αμέσως μετά έγινε και το 71-77), αλλά ο Προμηθέας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κίκι Κλαρκ μείωσε σε 78-79 στα 10'', ο Μιλουτίνοβιτς είχε 2/2 για το 78-81 στα 3'', ο Κλαρκ είχε 1/2, ο Μιλουτίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ κι εκεί τελείωσαν όλα με σκορ 79-81.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Γκίκας 15(1), Πέττας, Φαγέ 6, Τόντιτς 19(5), Μουρ 12(2), Κλαρκ 18(2), Γερομιχαλός 3, Γκραβάς, Ντίκερσον.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 23(5), Μιχάλογλου, Βαν Οστρουμ 6, Χολ 13(1), Σταρκς 16(2), Μιλουτίνοβιτς 12(1), Χατζηνικόλας 6(1), Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 5.