12/1/17

17η Aγωνιστική Euroleague : Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 67-69

Με 2/2 βολές του Βαγγέλη Μάντζαρη στα 7'', ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Βαρκελώνη (67-69) και έδειξε ότι είναι ΟΜΑΔΑ και χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη.
Ο Ολυμπιακός έμοιαζε καταδικασμένος στη Βαρκελώνη δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, όμως απέδειξε πως είναι ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ. Και έχεις πάντα στο παρκέ παίκτες νικητές. Ο Γιώργος Πρίντεζης τον κράτησε ζωντανό στη μεγαλύτερη διάρκεια, ο Βαγγέλης Μάντζαρης μίλησε στο πιο καθριστικό σημείο. Κάπως έτσι οι ερυθρόλευκοι νίκησαν μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 67-69 και έκαναν το πιο μεγάλο βήμα για να πάρουν αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ. Γιατί την ίδια στιγμή, Φενέρ και Μπασκόνια έχασαν πολύτιμο έδαφος.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, πέρασε και από τη Βαρκελώνη χάρη στην φοβερή του άμυνα και την καρδιά που έβγαλαν οι παίκτες του. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές στα 7'' έγραψε το τελικό 67-69 και στην τελευταία φάση η άμυνα για σεμινάριο από Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, ανάγκασαν τον Ράις σε δύσκολο σουτ. Ρεσιτάλ κοουτσαρίσματος για άλλη μια φορά από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που δεν έψαξε για δικαιολογίες και εμφάνισε πάλι παίκτες νικητές στο παρκέ.
O MVP:
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης δεν έκανε τρομερό παιχνίδι, δεν είχε στατιστική για Οσκαρ, αλλά ήταν ο άνθρωπος που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό στα πιο κρίσιμα σημεία. Με το τρίποντο που μείωσε σε 64-61 όταν όλα έδειχναν πως η Μπαρτσελόνα ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και φυσικά με τις δύο εύστοχες βολές που έκριναν το ματς στα 7''.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Με το σκορ στο 64-58 και μόλις 5 λεπτά να απομένουν, η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να έχει ξεπεράσει το πρόβλημα που του δημιούργησε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι, αλλά απάντησαν με σερί 0-9 που άρχισε με το τρίποντο του Μάντζαρη. Εκεί άλλαξε η ροή του αγώνα και τη νίκη υπέγραψε τελικά ο Μάντζαρης.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ο ηγέτης σε όλη τη διάρκεια. Είχε 16 πόντους με 3/5 βολές, 5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, πήρε 9 ριμπάουντ και είχε 20 στην αξιολόγηση. Μαζί με τον Παπανικολάου και τον Λοτζέσκι ήταν οι κορυφαίοι των ερυθρολεύκων, μέχρι να αναλάβει ο Μάντζαρης.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με τον Μιλουτίνοφ στη θέση του σέντερ προκειμένου να μαρκάρει τον Τόμιτς και παρότι χρεώθηκε με δύο φάουλ στο πρώτο λεπτό (!), ο Σφαιρόπουλος δεν τον έβγαλε. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε μόνο από το τρίποντο, προηγήθηκε με 13-7 στο 5', όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο στο ματς. Οταν μάλιστα πέρασε στο παιχνίδι ο Ερικ Γκριν, βρήκε λύσεις και στην επίθεση.
Ο Αμερικανός με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο μείωσε σε 20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε σε 20-20 αμέσως μετά και μάλιστα πέρασε μπροστά στο 24', όταν ο Λοτζέσκι ευστόχησε σε ακόμα ένα τρίποντο και ο Γουότερς βοήθησε οργανωτικά.
Η Μπαρτσελόνα αποφάσισε να περάσει πάλι την μπάλα στον Τόμιτς, ο οποίος με 6 συνεχόμενους πόντους την βοήθησε να ανακάμψει και με τρίποντο του Κόπονεν να κάνει το 33-27 στο 18', για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 33-29.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το δεύτερο μέρος και έκανε το 33-34 στο 21' και το 35-37 στο 23'. Ο Παπανικολάου με τον Πρίντεζη έγραψαν το 39-44 στο 24' και ο Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να πάρει αμέσως τάιμ άουτ.
Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και μείωσε σε 43-44, αλλά Πρίντεζης και Παπανικολάου έδωσαν ανάσα με προσωπικές ενέργειες (43-48) στο 26'. Με 2/2 βολές του Κόπονεν η Μπάρτσα ισοφάρισε σε 48-48. Εκεί εμφανίστηκε ο Γουέτερς για να γράψει με συνεχόμενους δικούς του πόντους το 48-52, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 54-56, με τους Γούτερς (6 π. στην τρίτη περίοδο) και Ντόρσεϊ να βάζουν τη - θεαματική - υπογραφή τους.
Οι Καταλανοί πήραν τα ηνία στο παιχνίδι στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με τον Ρένφροε (59-56) και τον Ράις (60-56) στο 32'. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι κι αυτό του κόστισε, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 64-58 στο 35'.
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε τη λύση προς στιγμήν με τρίποντο από τα 7 μέτρα (64-61) και κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό, για να πάρει τη σκυτάλη ο Πρίντεζης με 2/2 βολές για το 64-63 στο 38'. Ο ίδιος έκανε την ασίστ στον Μιλουτίνοφ για το 64-65 και ο Λοτζέσκι στα 35'' έγραψε το 64-67. Ο Κόπονεν όμως με μεγάλο τρίποντο στα 26'' ισοφάρισε σε 67-67. Ο Μάντζαρης με 2/2 βολές στα 7.4'' έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (67-69) και με άμυνα για σεμινάριο στην τελευταία φάση πήρε τη μεγάλη νίκη μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69.
Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 16 (1/6 τρίπ.), Ντόλμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένρο 3, Τόμιτς 12 (9 ριμπ.).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.