4/2/17

16η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Άρης 62-58

Ο ΠΑΟΚ νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Άρη, παρά το γεγονός πως είχε 0/20 τρίποντα! Γύρισε από το -12 ο "δικέφαλος", με τον Κιθ Κλάντον να κάνει νταμπλ νταμπλ (12π., 15ριμπ.).
Αυτό που είδαμε στην PAOK Sports Arena δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ούτε θα... διδαχθεί σε σεμινάρια προπονητικής για την ποιότητα. Ουδόλως όμως απασχολεί τον ΠΑΟΚ κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη (62-58) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.
Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου είδε το παιχνίδι να στραβώνει από νωρίς (19-31 στο 13'54''), είχε 0/20 τρίποντα, αλλά ακόμη κι έτσι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, νικώντας για δεύτερη φορά τον "αιώνιο" αντίπαλο φέτος -μετά το "διπλό" στο Nick Galis Hall.
Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κιθ Κλάντον (12π., 15ριμπ.), Ζάνις Πέινερς (13π., 5ριμπ.) και Βαγγέλης Μαργαρίτης (15π., 8ριμπ.), με τον Αντώνη Κόνιαρη (6π.) να είναι καθοριστικός στο φινάλε, αφού πέτυχε όλου τους πόντους του στην τελευταία περίοδο -συμπεριλαμβανομένων των 2/2 βολών στα 5.7'' που "κλείδωσαν" τη νίκη για την ομάδα του.
Ο MVP:
Ο Κιθ Κλάντον νίκησε στο... νήμα τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, για τον τίτλο του πολυτιμότερου. Κυρίως γιατί είχε νταμπλ νταμπλ (12π., 15ριμπ.), αλλά κι επειδή έβαλε 2/2 βολές στο 37'50'', κάτι που δεν έχει κάνει πολλές φορές φέτος.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Το παιχνίδι έγινε... ροντέο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Άρη να μένει δίχως εντός παιδιάς καλάθι στα τελευταίοα 6'46'' της αναμέτρησης. Από τη στιγμή που σκόραρε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (για το 46-53) κι έπειτα, οι "κίτρινοι" σκόραραν μόνο με βολές.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Τα 0/20 τρίποντα δεν χωρούν αμφισβήτησης ως το πλέον αξιοπρόσεκτο στατιστικό του αγώνα. Εντάξει, μπορεί να μην έκριναν το αποτέλεσμα, αλλά δεν συναντάμε συχνά τέτοια αστοχία. Όχι σε ομάδα αυτού του επιπέδου. Γενικά.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Από τα πρώτα λεπτά ήταν εμφανές πως ο Άρης ένιωθε πιο άνετα στο παρκέ, όσο οξύμωρο κι αν ακούγεται. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πολύ καλά διαβασμένοι στην άμυνα, κι από τη στιγμή που σταμάτησαν να φορτώνονται με φάουλ (και να δίνουν εύκολους πόντους μέσω βολών στους αντιπάλους τους), κυριάρχησαν στο παρκέ, φτάνοντας σχετικά νωρίς στο +7 (8-15 στο 5'40'').
Τα τρίποντα αποτέλεσαν σύμμαχο για τους "κίτρινους" που ξεκίνησαν τον αγώνα με 4/4 από την περιφέρεια, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ελεύθερα σουτ και σωστές επιλογές στην επίθεση. Σα να μην έφτανε αυτό, ήρθαν τα λάθη για να δυσχεράνουν ακόμη περισσότερο το έργο των γηπεδούχων. Το +4 (17-21) του α' δεκαλέπτου αυξήθηκε πολύ γρήγορα, για να φτάσει στο +12 (19-31 στο 13'54'').
Τι είχαμε δει ως τότε; Τον Μάικλ Τζένκινς να έχει 3/3 από τα 6μ75 και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να εκκινούν το β' δεκάλεπτο με 0/4 σουτ και 3 λάθη. Από τη στιγμή που οι "κίτρινοι" είχαν ρυθμό, δεν απώλεσαν τη διαφορά ασφαλείας. Ακόμη κι όταν έμειναν χωρίς πόντο για τρία λεπτά, είχαν τον τρόπο να σταματήσουν τους αντιπάλους τους, έτσι ώστε να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 (29-36) ως παρακαταθήκη για το β' μέρος.
Ο αγώνας δεν είχε ρυθμό, αντίθετα αυτό που βλέπαμε στο παρκέ ήταν μονομαχίες, κι άλλες μονομαχίες, πολλές μονομαχίες. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ψάχνουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με αδόκιμο τρόπο, τη στιγμή που αυτού του Άρη σκόραραν μόνο με δύο τρόπους: τρίποντα και βολές. Οι "κίτρινοι" είχαν 1/15 δίποντα σε β' και γ' περίοδο, με αποτέλεσμα να βοηθήσουν την άμυνα του ΠΑΟΚ να κοιτάξει περισσότερο την περιφέρεια.
Κάτι που σταδιακά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του "δικεφάλου", ο οποίος συνέχισε να αγνοεί τη χαρά των τριών πόντων (σ.σ.: είχε 0/20).
Το γεγονός βέβαια πως η διαφορά πήγε στον πόντο (44-45) στο τέλος της γ' περιόδου, έδινε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Χάρη στους Ουίλ Κάμινγκς και Βασίλη Καββαδά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (46-53 στο 33'09''), αλλά έκτοτε όλα έδειχναν... ΠΑΟΚ για τη νίκη. Κυρίως γιατί ο Άρης προσπαθούσε να σκοράρει με αδόκιμο τρόπο.
Ο Κιθ Κλάντον πήρε μπρος, σκόραρε μαζεμένους πόντους και έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (56-54 στο 37'55'') με τις 2/2 βολές που είχε σε εκείνο το σημείο να δείχνουν πως ο "δικέφαλος" μπορεί να πάρει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στα ηνία της αναμέτρησης (56-58 στο 38'37''), αλλά ο σέντερ του ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ισοφάρισε (58-58) στα 56''. Ακολούθησε ένα δίποντο του Τζόρνταν Σάιμπερτ (60-58 στα 22''), και μία χαμένη επίθεση από τον Άρη.
Από τη στιγμή μάλιστα που ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 2/2 βολές στα 5.7'' (για το 62-58), όλα τελείωσαν. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της επί του συμπολίτη φέτος, για να τον "πιάσει" στην πέμπτη θέση της κατάταξης.
Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.