2/7/18

6η Aγωνιστική A' φάσης Προκριματικών Παγκοσμίου Κυπέλλου : Εσθονία - Ελλάδα 56-78

Μπορεί να μην έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης, ακόμη κι έτσι όμως η Εθνική Ανδρών πήρε τη νίκη απέναντι στην Εσθονία (78-56) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετρώντας μόνο νίκες (6/6).
Με το απόλυτο των νικών (6/6) πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική Ανδρών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε εκτός έδρας της Εσθονίας (78-56), σε ένα παιχνίδι όπου μπορεί να μην εντυπωσίασε -βάσει απόδοσης- είχε όμως τον τρόπο να πάρει αυτό που έψαχνε, δίχως να απειληθεί επί της ουσίας.
Στα "συν" για τον Θανάση Σκουρτόπουλο, το γεγονός πως είδε τον Ντίνο Μήτογλου (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και τον Δημήτρη Κατσίβελη (13 πόντοι, 3 ασίστ) να προσθέτουν μια ακόμη πολύ καλή εμφάνιση με το εθνόσημο στο στήθος, την ώρα που ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (18 πόντοι) πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο.
Στον β' γύρο των προκριματικών, η Εθνική Ανδρών θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, τη Γερμανία και τη Γεωργία. Στον νέο όμιλο που θα δημιουργηθεί, οι ομάδες μεταφέρουν τα αποτελέσματά τους, με τις τρεις πρώτες να παίρνουν την πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι, κράτησε δίχως πόντο τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά, πλην όμως δεν είχε διάρκεια. Οι παίκτες του Τιτ Σοκ αντέδρασαν άμεσα, σε σημείο που πήραν το προβάδισμα (13-12 στο 8') χάρη σε καλάθι του Μάικ - Κάλεβ Κότσαρ.
Η ταυτόχρονη παρουσία των Δημήτρη Κατσίβελη και Ντίνου Μήτογλου στην πεντάδα της "γαλανόλευκης" άλλαξε άρδην τα δεδομένα. Οι δυο τους βοήθησαν σημαντικά προκειμένου να προκύψει το +8 (27-35) της ανάπαυλας, με τον πρώτο να έχει 9 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/2 βολές και τον δεύτερο να προσφέρει 11 πόντους με 5/8 σουτ και 3 ριμπάουντ.
Η τάση της Εθνικής Ανδρών για παιχνίδι κοντά στο καλάθι επιβεβαιώθηκε από τη διαφορά στα εκτελεσμένα σουτ (20 δίποντα, 5 τρίποντα), την ώρα που οι γηπεδούχοι επέμεναν στα σουτ τριών πόντων, δίχως όμως να δικαιωθούν (3/15).
Η τρίτη περίοδος κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με τη διαφορά να παραμένει κοντά στους δέκα πόντους, αλλά την Ελλάδα να μην "τελειώνει" ποτέ το παιχνίδι. Ο Ντίνος Μήτογλου συνέχισε να αποτελεί σημείο αναφοράς στην επίθεση, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κάνουν το παιχνίδι... άνω κάτω με γρήγορες επιθέσεις, αλλά πάνω στο σημείο που άρχισαν να πιστεύουν σε ενδεχόμενη ανατροπή, δήλωσε "παρών" ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.
Ο 26χρονος φόργουορντ έκανε σπουδαία δουλειά στην τελευταία περίοδο, με τη διαφορά να μεγαλώνει. Το... ντέρμπι κατέληξε σε θρίαμβο, με το τελικό +22 (78-56) να σφραγίζει την πρόκριση της Εθνικής Ανδρών στην επόμενη φάση των προκριματικών, δίχως απώλειες.
Ο MVP:
Για ένα ακόμη παιχνίδι στα "παράθυρα", ο Ντίνος Μήτογλου έδειξε ικανός να προσφέρει σε μεγάλο βαθμό. Τόσο στο "4" όσο και στο "5" (περισσότερο), ο 22χρονος παίκτης έκανε αισθητή την παρουσία του, με τα 22'25'' που αγωνίστηκε, να μεταφράζονται σε 18 πόντους (με 7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/1 βολή), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η Εσθονία είχε περισσότερα εκτελεσμένα σουτ εντός παιδιάς, πλην όμως ήταν πολύ πιο άστοχη από την Ελλάδα. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 22/62 σουτ, την ώρα που οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μέτρησαν 29/53 σουτ.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Η παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο στην τελευταία περίοδο άλλαξε τα δεδομένα στο παιχνίδι, με τη διαφορά να μεγαλώνει σημαντικά και το παιχνίδι να καταλήγει στην ελληνική πλευρά δίχως... ντέρμπι στο φινάλε. Το γεγονός πως σε αυτό το διάστημα πέτυχε τους 15/18 πόντους στον αγώνα είναι χαρακτηριστικό της επίδρασης που είχε στο παιχνίδι της "γαλανόλευκης".
Τα δεκάλεπτα: 13-15, 27-35, 48-56, 58-76.
ΕΣΘΟΝΙΑ (Σοκ): Κίτσινγκ 5 (2/10 σουτ), Κότσαρ 9 (4/10 σουτ), Κουλαμάε 11 (1/5 τρίποντα), Ραϊέστε 14 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Βέιντεμαν, Ντόρμπεκ 2, Γιόεσαρ 2 (1/5 σουτ), Λάανε 3 (1), Νούργκερ 2, Παασόγια, Βένε 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Γιαννόπουλος, Γκίκας 2 (3 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 σουτ), Μήτογλου 18 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Μποχωρίδης 6, Μπουρούσης 7 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης 13 (1), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 2, Βασιλόπουλος 9 (5 ριμπάουντ).
Ομαδικά στατιστικά - Εσθονία: 17/39 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 7/12 βολές, 29 ριμπάουντ (17+12), 12 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.
Ομαδικά στατιστικά - Ελλάδα: 22/35 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 13/19 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 18 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.