17/8/18

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς του 3ου προκριματικού και τα ζευγάρια των playoffs του Europa League!

Και οι τρεις κυπριακές ομάδες συνεχίζουν στο Europa League, με την ΑΕΚ να περνάει με συνολικό σκορ 7-0 (Στουρμ Γκρατς), τον ΑΠΟΕΛ 5-3 (Χάποελ Μπέερ Σεβά) και τον Απόλλων με 4-1 (Ντ. Μπρεστ).Η Ζενίτ ανέτρεψε το 4-0 του Μινσκ, διέλυσε με 8-1 τη Ντινάμο Μινσκ στην παράταση και πήρε την πρόκριση, κάνοντας την ανατροπή του αιώνα.Η Μπέρνλι θα είναι το τελευταίο εμπόδιο του Ολυμπιακού πριν τους ομίλους του Europa League, με τους Άγγλους να προκρίνονται στην παράταση επικρατώντας της Μπασακσεχίρ με 1-0.
Ηταν ξεκάθαρο ότι θα περνούσε. Με το 0-2 που είχε πάρει στην Aυστρία, η ΑΕΚ μόνο εάν αυτοκτονούσε θα έχανε την πρόκριση. Τα έκανε όμως όλα σωστά και στη ρεβάνς και με το εντυπωσιακό 5-0 που πήρε στη Λάρνακα κόντρα στη Στουρμ Γκρατς, θα δώσει το παρών στα play off του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Τρέντσιν. Ο Τριτσκόφσκι πέτυχε χατ τρικ (8', 67΄,80'), με τον Λαρένα να ευστοχεί ενδιάμεσα σε πέναλτι (65') και τον Τολμές (86') να ολοκληρώνει την πεντάρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κατέρρευσαν όταν στο 1-0 έμειναν με παίκτη λιγότερο (59').
Λίγο αργότερα στην παρέα με την ΑΕΚ προστέθηκαν ο ΑΠΟΕΛ και ο Απόλλων Λεμεσού. Ο ΑΠΟΕΛ είχε μικρό προβάδισμα μετά το 2-2 στο Ισραήλ, αλλά βρέθηκε στο 19' να κυνηγάει το σκορ απέναντι στη Χάποελ Μπέερ Σεβά. Ωστόσο, έκανε φοβερό β' μέρος, στο οποίο βρήκε δίχτυα τρεις φορές με τους Καζού (64'), Σόουζα (79', 93') και πήρε στα χέρια του το εισιτήριο, για να αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Αστανά από το Καζακστάν.
Ο Απόλλων δεν είχε καλό βράδυ στη Λευκορωσία, αλλά δεν τον ενόχλησε καθόλου ουσιαστικά η ήττα 1-0 από την Ντιναμό Μπρεστ. Δέχτηκε άλλωστε το γκολ στο φινάλε (86') και δεν κινδύνεψε, έχοντας το υπέρ του 4-0 από το πρώτο παιχνίδι. Στην επόμενη φάση βέβαια θα έχει πολύ πιο δύσκολο έργο απέναντι στη Βασιλεία.
Την ανατροπή του αιώνα εκανε η Ζενίτ!
Η Ζενίτ είχε κάνει ροτέισον στο Μινσκ, είχε διασυρθεί με 4-0 και έψαχνε ένα θαύμα για την πρόκριση. Έπρεπε, μάλιστα, να το κάνει στο άδειο Πετρόβσκι λόγω της τιμωρίας από πέρυσι για ρατσιστικά συνθήματα στο παιχνίδι με την Λειψία. Και η ομάδα του Σεμάκ έκανε την ανατροπή του αιώνα, παίρνοντας την πρόκριση στην παράταση, κερδίζοντας με 8-1 τους Λευκορώσους!
Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους αντιπάλους τους στα καρέ τους και έφτασαν στο 1-0 με εκπληκτικό γκολ του Παρέδες στο 22’. Παρά τις προσπάθειές τους και τις χαμένες ευκαιρίες, το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, ο Νομπόα με φαουλάρα έκανε το 2-0 στο 66’, όμως στο 72’ ο Παρέδες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τη Ζενίτ με 10 παίκτες. Κι όμως, οι γηπεδούχοι συνέχισαν και με δύο γκολ του Τζιούμπα (75’, 78’) έστειλαν το ματς στην παράταση!
Εκεί, τα είδαμε όλα. Αρχικά, στο 99’ ο Γιαχάγια μείωσε σε 4-1 και όλα έδειχναν να τελειώνουν. Στο 109’, όμως, ο Ντριούσι έκανε το 5-1 και η Ζενίτ ήθελε ακόμη ένα γκολ, το οποίο βρήκε με πέναλτι του Τζιούμπα στο 115’ για το 6-1! Και οι Ρώσοι δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Μακ να πετυχαίνει δύο γκολ στο 121’ και στο 123’ για το τελικό 8-1!

Με την Μπέρνλι στα play off ο Ολυμπιακός!

Το τελευταίο εμπόδιο του Ολυμπιακού πριν τους ομίλους του Europa League θα είναι η Μπέρνλι! Οι Άγγλοι... ίδρωσαν, αλλά τελικά απέκλεισαν την Μπασακσεχίρ με 1-0 στην παράταση στο νησί.
Τα δύο παιχνίδια ήρθαν ισόπαλα 0-0 στην κανονική τους διάρκεια, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην παράταση. Εκεί η Μπέρνλι κατάφερε να βρει το γκολ, που η αλήθεια είναι πως άξιζαν περισσότερο οι Τούρκοι στα 90 λεπτά, με τον Κορκ στο 97' και πήρε την πρόκριση, μιας και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος της παράτασης.
Αυτό το γκολ την... έφερε απέναντι στον Ολυμπιακό στα play off του Europa League με το έργο των «ερυθρόλευκων» να μην είναι και το ευκολότερο, καθώς μιλάμε για μια ομάδα που αγωνίζεται στην Premier League.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπεσίκτας χρειάστηκε ένα γκολ του Νεγρέδο για να αποφύγει το κάζο και πήρε την πρόκριση επί της Λιντς παρά την ήττα με 2-1 στην Αυστρία, ενώ η Λειψία έμεινε στο 1-1 με την Κραϊόβα στη Ρουμανία, αλλά αυτό ήταν αρκετό για να τη στείλει στην επόμενη φάση. Εύκολο βράδυ είχε η Σεβίλλη, που σκόρπισε με 5-0 εκτός έδρας της Ζαλγκίρις, ενώ μεγάλη έκπληξη είχαμε στο Λουξεμβούργο, όπου η Ντουντελάνζ έμεινε στο 2-2 με τη Λέγκια, αλλά πήρε την πρόκριση, έχοντας κερδίσει με 2-1 στη Βαρσοβία! Τέλος, η Αταλάντα ζευγάρωσε τις νίκες της επί της Χαποέλ Χάιφα με 2-0 και πέρασε με άνεση στα πλέι οφ.