7/1/17

13η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Απόλλων Πατρών 78-65

Χάρη στο ξέσπασμά του στο γ' δεκάλεπτο, το Λαύριο DHI έφτασε στην εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών Carna (79-65) για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.
'Eνα δεκάλεπτο εξαιρετικής επιθετικής απόδοσης, που συνδυάστηκε με υψηλού επιπέδου άμυνα, έδωσε στο Λαύριο DHI την εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών Carna (79-65) για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Στην επανεμφάνιση του Τζαμάλ Νίξον με τη φανέλα των γηπεδούχων, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη επέβαλαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στην επικράτηση, με το +14 να κρίνεται πολύτιμο εν όψει του β' γύρου του πρωταθλήματος.
Ο MVP:
Ο Στίβεν Γκρέι έκανε για πρώτη φορά τόσο αισθητή την παρουσία του στην Stoiximan.gr Basket League. Είχε 15 πόντους με 0/1 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο σε 28'26''.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Απόλλων Πατρών κατέρρευσε επιθετικά στο γ' δεκάλεπτο, σκοράροντας μονοψήφιο αριθμό πόντων (9) τη στιγμή που το Λαύριο ήταν συνεπές στο μπροστινό μέρος του παρκέ. Γι αυτό η διαφορά ξέφυγε στο +5 (61-46) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν κοίταξαν πάλι πίσω.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Οι δύο ομάδες είχαν εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία στην γ' περίοδο, με τους γηπεδούχους να μετρούν 7/14 σουτ εντός παιδιάς και 8/10 βολές, την ώρα που οι παίκτες του Κώστα Μέξα είχαν μόλις 2/13 σουτ εντός παιδιάς και 5/11 βολές.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του α' μέρους, παρά τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας του Στίβεν Γκρέι από τα 6μ75. Ο γκαρντ του Λαυρίου ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, με τα 6/12 τρίποντα να είναι επίσης σημαντικό στατιστικό στοιχείο που έφερε το +4 (34-30) στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα μίνι ξέσπασμα των φιλοξενούμενων όμως οδήγησε τις ομάδες στα αποδυτήρια στο "Χ" (37-37).
Το μείζον, όπως εξελίχθηκε η κατάσταση, ήταν η εκκίνηση του β' μέρους, με τον Απόλλωνα Πατρών να καταρρέει. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησε στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των "μελανόλευκων" στα εντός παιδιάς σουτ (2/13) και τις βολές (5/11), για να "χτίσει" ένα σημαντικό προβάδισμα στο τέλος της γ' περιόδου (61-46). Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο λίγο αργότερα (67-46 στο 32') και κάπου εκεί μπήκε... τελεία στον αγώνα, με τους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων, για να φτάσουν με σχετική άνεση στη νίκη επί του Απόλλων Πατρών (79-65).
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-37, 61-46, 79-65.
Λαύριο DHI (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Γκρέι 15 (5), Στεφανίδης 6, Κοκ 4, Μπολντς 11 (1), Πάντερ 14 (2), Αθανασούλας 12 (2), Περράκης 3, Γιαννακόπουλος 2, Κακλαμανάκης, Νίξον 6.
Απόλλων Πατρών Carna (Μέξας): Κόμπινς 2, Χίκεϊ 4 (1), Ντούβνιακ 9 (3), Μπάβτσιτς 12 (1), Καλινόσκι 13 (1), Βεργίνης, Διαμαντάκος 9 (8 ριμπ.), Σλαφτσάκης 7 (1), Ράσελ 2, Κουζέλογλου 4, Τσιάρας 3.